آزمایش واکسن کرونا آکسفورد متوقف شد؛ بیماری مشکوک یکی از داوطلبان

آزمایش واکسن کرونا آکسفورد متوقف شد؛ بیماری مشکوک یکی از داوطلبان

فاز سوم آزمایش‌های بالینی یکی از کاندیداهای واکسن کرونا که توسط آکسفورد و شرکت «آسترازنکا» توسعه پیدا کرده، به علت واکنش جدی و مشکوک در یکی از بیماران به صورت موقت متوقف شد.

این واکسن کرونا که با نام «AZD1222» شناخته می‌شود، یکی از مهمترین واکسن‌ها در حال توسعه محسوب می‌شود که اخیرا آزمایش‌های بالینی آن در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا آغاز شده است. سخنگوی این کمپانی اعلام کرده:

«هر زمان که یک بیماری بالقوه غیرقابل توجیه در زمان آزمایش‌ها اتفاق بیفتد، کار به طور موقت متوقف شده و یک اقدام معمول محسوب می‌شود.»

آزمایش‌های بالینی اغلب به علت بررسی هرگونه تاثیر مخرب واکسن روی داوطلبان متوقف می‌شوند و به همین علت فاز سوم آزمایش‌ها انجام می‌شود تا هرگونه عوارض آن مورد بررسی قرار بگیرد. این فاز از آزمایش‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌ تا دانشمندان از بالاترین سطح ایمنی آن پیش از عرضه عمومی مطمئن شوند.

واکسن کرونا

«حسن ولی»، متخصص اپیدمیولوژی بیماری‌های عفونی در این زمینه گفته:

«این موضوع اگرچه ناامیدکننده است، اما باید ما از امنیت واکسن مطمئن شویم، حتی اگر وضعیت همه‌گیری ویروس کرونا نامناسب باشد. واقعیت این است که این واکنش‌ها باید از نزدیک مورد بررسی قرار بگیرند.»

در حال حاضر علت این بیماری مشخص نشده، اما هم اکنون در حال بررسی است و به نظر می‌رسد این داوطلب در بریتانیا سکونت دارد. در حالی که دانشمندان انتظار دارند این داوطلب بهبود پیدا کند، هنوز نمی‌دانند علت این بیماری مربوط به واکسن است یا خیر. یکی اساتید ایمونولوژی دانشگاه‌های استرالیا، «Madgalena Plebanski» اعلام کرده:

«از میان ۵۰ هزار نفر، یکی از آن‌ها در طی آزمایش‌ها به یک بیماری مبتلا شده و شانس بالایی وجود دارد که علت آن دریافت واکسن نباشد. هنوز نیازی به وحشت نیست.»

طبق گزارش‌ها، بروز این بیماری روی سایر آزمایش‌هایی که آسترازنکا در آن نقش دارند نیز تاثیر گذاشته و دانشمندان در حال بررسی آن‌ها هستند. اواخر ماه گذشته میلادی «موسسه سلامت ملی» آمریکا اعلام کرد که نزدیک به ۳۰ هزار نفر در فاز سوم این آزمایش شرکت می‌کنند. دولت استرالیا نیز هفته گذشته اعلام کرد که ۳۳.۸ میلیون دوز واکسن کرونا آکسفورد را سفارش داده که ۳.۸ میلیون دوز آن را در ماه‌های ژانویه و فوریه ۲۰۲۱ دریافت می‌کند، البته اگر آزمایش‌ها موفق باشند.