ساخت پوست الکترونیکی که مانند پوست انسان درد را حس می‌کند

ساخت پوست الکترونیکی که مانند پوست انسان درد را حس می‌کند

فناوری پوست الکترونیکی در سال‌های گذشته پیشرفت زیادی داشته و حتی قدرت لمس کردن را هم به دست آورده است. اما مشکلی که برای اندام‌های مصنوعی و ربات‌هایی که قرار است عملکردی انسان‌گونه داشته باشند حس نکردن درد و سوختگی بود. این مشکل در آینده‌ای نزدیک وبا کمک محققان دانشگاه RMIT ملبورن ممکن خواهد شد.

پوست‌های الکترونیکی در آینده می‌توانند می‌توانند بازخوردی شبیه به پوست ما نسبت به درد، فشار و ضربه داشته باشند. بازخورد پوست‌های الکترونیکی تقریبا فوری خواهد بود.

نمونه اولیه و پوشیدنی پوست الکترونیکی از لایه‌های بسیار نازک و بسط‌یافتنی اکسید‌ها و مواد سازگار با بافت‌ زنده سیلیکونی تولید شده است. این نمونه توان حس کردن فشار و دما را با ساختاری شبیه به سلول‌های مغز انسان دارد.

در حال حاضر توانایی این نمونه پوست الکترونیکی در حد درک تفاوت یک ضربه آرام با سوزن و یک ضربه بسیار محکم و دردناک است. طراحی این پوست الکترونیکی به صورتی است که رفتار نورون‌ها، شبکه‌های عصبی و گیرنده‌های حسی بدن انسان را تقلید می‌کند.

کاربرد پوست الکترونیکی

نمونه اولیه تولید شده هنوز راه بسیار طولانی را برای تبدیل شدن به یک نمونه قابل استفاده برای عموم دارد ولی در صورتی که این تکنولوژی بتواند به تولید انبوه برسد بسیاری از افراد که به دلایل مختلف مانند سوختگی شدید یا مشکلات عصبی-نخاعی توانایی حس کردن درد را ندارند می‌تواند کاربردی باشد.

استفاده از پوست الکترونیکی می‌تواند ترس عمومی‌ای که از بیش از حد قدرتمند شدن ربات‌ها وجود دارد را کم‌تر کند و جنبه انسانی‌تری به آن‌ها بدهد. در صورتی که این تکنولوژی به اندازه کافی پیشرفت کند ممکن است شاهد جراحی‌های پیوند پوست مصنوعی نیز باشیم.

هر چند درد یکی از ناخوشایندترین احساس‌های موجود است اما حس نکردن درد می‌تواند خطرات بسیاری زیادی را ایجاد کند. پیشرفت‌های عظیم تکنولوژی در سال‌های اخیر تاثیر زیادی روی علم پزشکی داشته است. برای مثال ایلان ماسک به تازگی ربات جراح رابط مغز و رایانه نورالینک را معرفی کرد. با ادامه داشتن این روند شاید درک آیندگان از بیماری‌ها و مشکلات جسمی کاملا با ما متفاوت باشد.