هند بازی پابجی و بیش از ۱۰۰ اپلیکیشن چینی دیگر را ممنوع کرد!

هند بازی پابجی و بیش از ۱۰۰ اپلیکیشن چینی دیگر را ممنوع کرد!

دلایل ممنوعیت پابجی و این اپ‌ها نگرانی‌های مرتبط به امنیت سایبری است که همزمان با بالا گرفتن تنش های سیاسی و جغرافیایی این دو کشور به خاطر مرزها بیشتر شده است. در روز چهارشنبه وزارت فناوری ارتباطات هند دستور ممنوعیت ۱۱۸ اپلیکیشن را داد که به گفته آن‌ها این برنامه‌ها برای یکپارچگی، استقلال، دفاع، امنیت ملی و نظم عمومی هندوستان مضر هستند.

به گفته وزیر ارتباطات هنداین عمل به نگه‌داری و محافظت حریم ده ها میلیون از مصرف‌کنندگان موبایل و اینترنت هندوستانی کمک خواهد کرد. این تصمیم یک حرکت هدفمند برای اطمینان از امنیت، محافظت و یکپارچگی فضای سایبری هند است.

تیک تاک و پابجی قربانی تنش‌ها شدند

این حرکت چند ماه بعد از این بود که دهلی نو ۵۹ برنامه چینی را ممنوع کرد که تیک تاک یکی از آن‌ها بود. هندوستان یکی از بزرگترین استفاده‌کنندگان بین‌المللی تیک تاک به شمار می‌رفت.

در بین ‌برنامه‌هایی‌ که به تازگی هند آن‌ها را تحریم کرد موتور جستجوی  WeChat Work ،Tencent Weiyun،بازی Rise of Kingdoms،APUS Launcher، یک فیلتر شکن برای تیک تاک، Mobile Taobao ،Youko ،Sina news ،CamCard و همینطور هم نسخه موبایل پابجی دیده شدند. بازی پابجی که توسط TenCent عرضه می‌شود با فاصله زیادی محبوب‌ترین برنامه در بین برنامه‌هایی است که به تازگی ممنوع شده اند.

بر اساس نتایج بدست امده یک بررسی انجام شده توسط یکی از شرکت های برتر نظرسنجی در زمینه موبایل، پابجی در ماه جولای ۴۰ میلیون بازیکن فعال هندی داشته است.

طبق گفته های موسسه بازرگانی Sensor Tower بیشتر از یک چهارم نسخه های نصب شده پابچی در هند بوده است.

وزارت فناوری ارتباطات هند در اعلامیه ای گفت: «وزارت الکترونیک و فناوری ارتباطات شکایت های بی شماری را از منابع مختلف دریافت کرده که شامل گزارش‌های متعددی مربوط به استفاده نامناسب برنامه‌‌های موبایل در پلتفورم های اندروید و iOS است. در این گزارش‌ها آمده است قصد این برنامه‌ها دزدیدن و انتقال دادن داده‌های کاربران به روشی غیرقانونی به سرورهایی است که در خارج از کشور قرار دارند.»

تعداد زیادی از مردم و مسئولین هند در تلاش‌اند تا دربرابر برنامه‌هایی که به استقلال هندوستان و فضای شخصی شهروندان لطمه میزنند عملیاتی صورت بگیرد.

یک گروه وکلای حوزه دیجیتالی و نرم‌ افزاری در دهلی نو نگرانی های خود را در زمینه ممنوعیت پابجی و دیگر اپلیکیشن‌ها ابراز کرده‌اند و در یک اظهاریه اعلام کردند: «هندوستان متاسفانه در زمینه قانون محافظت داده و همچنین سیاست امنیت سایبری کمبودهایی دارد، این ممنوعیت‌ها هم نیاز به شفافیت بیشتری دارند.»

مردم هند هم خواستار تحریم چین هستند

تنش‌ها بین دو کشور همسایه و بسیار پر جمعیت هند و چین از اوایل سال در حال شدید شدن بود. این تنش‌ها منجر به کشته شدن حدود ۲۰ سرباز هندی در نبرد نظامی در کوه‌های هیمالیا و در ماه ژوئن شد.

از آن زمان هشتگ‌های بایکوت چین و امثال آن در توییتر هندوستان پربازدید شدند. شمار رو به افزایشی از مردم هند ویدیوهایی را به اشتراک می گذارند که در آن در حال نابود کردن گوشی‌های موبایل، تلویزیون و دیگر کالاهای چینی هستند.

در ماه آوریل هند تغییراتی را در سیاست های سرمایه‌گذاری خارجی داد. این سیا‌ست‌ها به سرمایه‌گذاران چینی که در تعداد زیادی از استارت‌آپ‌های هندی سرمایه‌گذاری کرده بودند آسیب زد. این سرمایه‌گذاران میلیاردها دلار به کارآفرینان هندی در سال‌های اخیر کمک کرده بودند. این حرکت حضور سرمایه‌گذاران چینی را در جریان معاملات کارآفرینی در کشور هند در ماه های اخیر بسیار کمرنگ کرده است. ماه پیش گروه خرده‌فروشی بزرگ علی‌بابا هر گونه سرمایه‌گذاری جدید در موسسات هندی تا شش ماه آتی متوقف کرد.

در روز دوشنبه وزارت دفاع هند گفت که سربازان هندی اقدام ارتش چین برای تصرف بیشتز سرزمین‌های متعلق به هند را هفته پیش متوقف کردند. باید دید تاثیر این تنش‌ها در عملکرد شرکت‌های بزرگ چینی که روی بازار هند حساب ویژه‌ای باز کرده بودند چه خواهد بود.