واکسن کرونا روسیه در دسترس عموم قرار گرفت

واکسن کرونا روسیه در دسترس عموم قرار گرفت

به گفته وزارت بهداشت روسیه اولین محموله واکسن کرونا «اسپوتنیک V» برای استفاده عمومی تولید شده است و به زودی در دسترس مناطق مختلف این کشور قرار می‌گیرد.

وزارت بهداشت روسیه اعلام کرد اولین محموله واکسن کروناویروس جدید به نام Gam-COVID-Vac یا همان اسپوتنیک V که توسعه مؤسسه همه‌گیرشناسی و میکروب‌شناسی «گامالیا» توسعه داده شده، آزمایش‌های ضروری کیفی را در آزمایشگاه‌های Roszdravnadzor این کشور پشت سر گذاشته و برای استفاده عمومی تولید شده است. وزارت بهداشت روسیه می‌گوید اولین محموله واکسن کرونا در آینده نزدیک در اختیار مناطق مختلف این کشور قرار می‌گیرد.

malltina

«سرگی سابیانین» شهردار مسکو روز یکشنبه ابزار امیدواری کرد که اکثریت شهروندان پایتخت روسیه تا چندن ماه آینده در برابر کرونا واکسینه شوند.

وزارت بهداشت روسیه اواخر مرداد ماه امسال مدعی شد اولین واکسن کرونا جهان را ساخته است. این واکسن که به دلیل آزمایش‌های ناکافی مورد انتقاد قرار گرفته است، در یک آزمایش محدود که نتایج آن در ژورنال Lancet منتشر شده، در بدن ۷۲ شرکت کننده آنتی بادی تولید کرده است و آزمایش‌ها از نبود عوارض جانبی خطرناک و تحریک سیستم ایمنی بدن می‌دهند.

البته محققان می‌گویند این آزمایش برای اثبات کارایی و ایمنی واکسن اسپوتنیک V کافی نیست و برای اطمینان از این موضوع به آزمایش‌های بزرگتر و با حضور شرکت کنندگات بیشتر نیاز است. علاوه بر این افرادی که این واکنس به آنها تزریق می‌شود باید کماکان تحت مراقبت باشند تا از اثربخشی ویروس در درازمدت اطمینان حاصل شود.