چارلی کافمن: پس از شکست مالی انیمیشن Anomalisa دیگر اهمیتی به ساخت فیلم نمی‌دهم

چارلی کافمن: پس از شکست مالی انیمیشن Anomalisa دیگر اهمیتی به ساخت فیلم نمی‌دهم

چارلی کافمن که فیلم جدید او یعنی I’m Thinking of Ending Things توسط عده‌ای «هوشمندانه و عمیق» و توسط برخی بینندگان «پرادعا و پوچ» خطاب شده است، ۵ سال اخیر را بدون ارائه‌ی یک اثر جدید گذراند. اما اگر فکر می‌کنید که این روند قرار است با پخش فیلم I’m Thinking of Ending Things به پایان برسد، احتمالا در اشتباه هستید. چرا که او باور دارد بعد از شکست مالی فیلم Anomalisa دیگر اهمیت ویژه‌ای به فعالیت در دنیای سینما و تلویزیون نمی‌دهد.

مسئله این نیست که او دیگر محصولی در جهان هنر هفتم نخواهد ساخت. ماجرا از این قرار است که او دیگر از تفکر راجع به محصولات آینده دست کشیده است و هر ساخته‌ی خود را به چشم اثری می‌بیند که می‌تواند آخرین محصول سینمایی/تلویزیونی وی باشد. شاید به این خاطر که «آنومالیسا» خرج زیادی هم نداشت و فقط اگر به حدودا ۲۰ میلیون دلار درآمد می‌رسید، حداقل در بازگرداندن هزینه‌ها موفق بود. اما «آنومالیسا» تنها ۵.۷ میلیون دلار پول را در باکس آفیس جهانی کسب کرد و یک شکست مالی کامل شد.

چارلی کافمن با عینک، پیراهن سیاه و کت خاکستری جلوی بک گراند نقره ای

نویسنده و کارگردان فیلم I’m Thinking of Ending Things به شکست تجاری اساسی «آنومالیسا» در مقام اتفاقی فراموش‌ناشدنی نگاه می‌کند: «ما این فیلم را ساختیم و نام آن را Anomalisa گذاشتیم. فیلم را واقعا با علاقه‌ی شخصی خلق کردیم. با حداقل‌ها و در دل ناکجا آباد آن را آفریدیم. حتی خود نمی‌دانستیم که دقیقا چه محصولی را به‌دست آورده‌ایم. پروسه‌ی ساخت انیمیشن استاپ‌موشن Anomalisa تمام شد و آن را به جشنواره‌های سینمایی متفاوت فرستادیم. فیلم در آن جشنواره‌ها درخشید! توجهات زیادی را جلب کرد و بسیاری مشغول تحسین آن شدند.

پوستر زیبا فیلم I

من شیر نقره‌ای جشنواره ونیز را با «آنومالیسا» بردم. باورنکردنی بود. فیلم هم که پخش‌کننده‌ای نداشت. پس باتوجه‌به این همه ستایش که به سوی آن روانه می‌شد، خیلی‌ها می‌خواستند آن را از ما بخرند و برای به‌دست آوردن حق پخش اثر با یکدیگر رقابت می‌کردند. همه‌چیز در نقطه‌ی اوج قرار داشت. پس حدس بزنید بعد از این چه شد؟ هیچ. هیچ اتفاقی نیافتاد.

فیلم عملا در گیشه‌ها فلج بود. این دومین باری بود که یکی از فیلم‌های من عملا در گیشه هیچ کاری نمی‌کرد. در آن زمان احساس عجیبی داشتم. آن دفعه دیگر برای همیشه قدرت اهمیت دادن به کارگردانی و فیلم‌سازی از وجود من خارج شد. حالا به این فیلم جدید هم آنقدرها فکر نمی‌کنم. چون اصلا به گیشه‌ها نمی‌رود و صرفا در نتفلیکس قرار می‌گیرد. پس خوب است که فیلم بعد از یک هفته به خاطر فروش پایین از جهان پاک نمی‌شود و حداقل همیشه می‌توان آن را در نتفلیکس به تماشا نشست. نمی‌گویم که دیگر تمایلی به فعالیت در دنیای هنر هفتم ندارم. بلکه صرفا باور دارم که بسیاری از موارد در این صنعت از کنترل من خارج هستند و به همین خاطر دیگر آن‌چنان به جزئیات این کار اهمیت نمی‌دهم».

چارلی کافمن که کمتر جایزه‌ی معروفی در دنیای سینما و تلویزیون باقی مانده است که او آن را نبرده باشد، به‌زودی نخستین رمان خود را منتشر خواهد کرد. وی در حال گسترش افق‌های فعالیت هنری خود است و اگر بخواهد به آسانی می‌تواند هیچ اهمیتی به کارگردانی یک فیلم دیگر ندهد.

بازیگر زن فیلم I’m Thinking of Ending Things جلوی کاغذ دیواری گلی

فکر کردن به باکس‌آفیس را دوست ندارم. فکر کردن به میزان توانمندی یک فیلم در ارائه‌ی تبلیغات درست به مخاطب را دوست ندارم. همه‌ی این‌ها در مغز تو فرو می‌روند و کاری می‌کنند که تبدیل به انسان بی‌شعوری بشوی که توانایی انجام کار مهم و اصلی را ندارد. – چارلی کافمن

این فیلم‌ساز برنده‌ی اسکار صحبت‌های پخش‌شده از خود در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون را با جدیت به پایان می‌رساند: «می‌خواهم خود را از همه‌ی این فکر و خیال‌ها خلاص کنم. کار من با اهمیت دادن به چنین مواردی تمام شده است. حالا می‌فهمم که فروش و موفقیت مالی فیلم هیچ اهمیتی برای من ندارد. پس پخش فیلم در پلتفرمی چون نتفلیکس برای من آسان‌تر است. چون حداقل نباید با انتشار آمار باکس‌آفیس سر و کله بزنم.

شاید این آخرین فیلم من باشد. شاید هم این آخرین فیلم من نباشد. صرفا می‌خواهم بگویم که دیگر از تفکر زیاد راجع به این موارد بریده‌ام و می‌خواهم بدون فکر کردن به هر موضوع فرعی، صرفا اثر خود را به وجود بیاورم. دیگر به این فکر نمی‌کنم که تماشاگرها راجع به فیلم من چه فکر می‌کنند. بلکه صرفا فیلمی را می‌سازم که می‌خواهم بسازم».