از امکانات آذربایجان سورپرایز شدم/ حق وردی: بالاخره باید در پرسپولیس بازی کنم!

از امکانات آذربایجان سورپرایز شدم/ حق وردی: بالاخره باید در پرسپولیس بازی کنم!

به گزارش ورزش سه، درخشش علی قربانی در سومقاییت و گلزنی او باعث شد که جای خالی پیمان بابایی در این تیم و لیگ برتر آذربایجان خالی نماند و این بازیکن با عملکرد خوبش حتی برای تیم ملی این کشور هم بازی کند. حالا اما علی قربانی در این تیم تنها نیست و با رفتن مهدی شریفی و حجت حق وردی به سومقاییت این تیم با سه ایرانی قرار است به روزهای خوب برای رسیدن به سهمیه اروپا فکر کند. حجت حق وردی در این زمینه در گفت و گو با ورزش ۳ درخصوص این تصمیم و رد کردن پیشنهاد پرسپولیس گفت که بعد جدایی از پیکان در یک قدمی آن قرار داشت. 

*‌وقتی از پیکان جدا شدی همه منتظر عقد قرارداد تو با پرسپولیس بودند که در نهایت به لیگ آذربایجان و تیم سومقاییت پیوستی؟‌
شرایطم در پیکان خوب بود اما جدایی ام قرار بود همان ابتدای فصل رقم بخورد که پیشنهاد از پرسپولیس داشتم ولی باشگاه قبول نکرد. بعد از آن که هشت بازی برای پیکان انجام دادم و اتفاقا از عملکردم هم راضی بودم، به این نتیجه رسیدم که دیگر در این تیم انگیزه لازم را ندارم. خیلی گفته شد که به خاطر اختلافات از این تیم جدا شدم در صورتی که اصلا این طور نبود هرچند که وجود یکسری اختلاف سلیقه در فوتبال طبیعی است و شرایطم هم طوری بود که تا انتهای فصل هم می توانستم ادامه دهم. با این حال حس کردم که از نظر فوتبالی دیگر در پیکان به آن چیزی که دنبالش می گردم نخواهم رسید و خدا را شکر در زمانی رفتم که پیکان از نبود من متضرر نمی شد چون نمی خواستم این اتفاق در صورت جدایی ام بیفتد. به همین خاطر هنگام فسخ قرارداد با یک توافق دو طرفه و بخشیدن مطالباتم به این اتفاق کمک شد و در نهایت از پیکان جدا شدم. 

*بعد جدایی همه منتظر پرسپولیسی شدن تو بودند… 
بله به محض اینکه قراردادم فسخ شد بحث تراکتور و پرسپولیس و یکی، دو تیم دیگر به میان آمد و در این میان چند پیشنهاد خارجی هم به دستم رسیده بود. تا لحظه آخر خودم دوست داشتم به پرسپولیس بروم اما دلیل اصلی که ذهنم را درگیر کرده بود این بود که اگر من با یک تیم داخلی خودمان که در راس آن ها پرسپولیس قرار داشت، قرارداد امضا می کردم حداقل تا یکی، دو ماه دور از شرایط بازی قرار می گرفتم. این مساله برای هر بازیکنی سخت است و در نهایت همین مساله و مشورت با یکسری از دوستان، تصمیم گرفتم به یکی از پیشنهادهای خارجی فکر و آن را قبول کنم و در نهایت به سومقاییت پیوستم. 

* با گل محمدی هم در خصوص این تصمیم صحبت داشتی؟
به محض اینکه قراردادم را فسخ کردم بحث پرسپولیس مطرح شد اما چون این اتفاق در آستانه دربی بود و امکان به وجود آمدن حاشیه را داشت به شکل مستقیم با آقایحیی حرف نزدم. البته در ابتدای فصل با خود آقایحیی در تماسم بودم و ایشان از من خواست که کار رضایتنامه ام را انجام بدهم و به این تیم بروم که باشگاه اجازه نداد. با این حال مدیربرنامه های با آقایحیی صحبت کرده بود و خواسته بودند که بعد از دربی کارهایم انجام شود و به پرسپولیس بروم. اما همان طور که گفتم اگر تا بعد دربی صبر می کردم ممکن بود پیشنهادهای خارجی را از دست بدهم. یکی، دو روز بیشتر وقت نداشتم و همین شد که متاسفانه نشد به پرسپولیس بروم. 

*پس این برای چندمین بار بود که در یک قدمی باشگاه پرسپولیس بودی به این تیم نپیوستی؟‌
بله… این دفعه سوم بود که قرار بود به پرسپولیس بروم. زمان آقای جلالی که برانکو در این تیم بودند، نیم فصل پیشنهاد داشتم اما رضایتنامه به من ندادند. 

*حسابی هم هواداران پرسپولیس از حضورت در این تیم استقبال کردند و تو هم بعد رفتن به سومقاییت در پستی از آن ها تشکر کردی؟‌
واقعا از همان موقع که اسم من مطرح شد هواداران به من خیلی لطف داشتند و پیام می دادند. این دفعه هم از ابتدای فصل کلی به من ابراز لطف داشتند و باور کنید همین الان هم که به سومقاییت آمدم این لطف شامل حال من است. این یک اتفاق ارزشمند برای من است و در پستی که گذاشتم هم فقط می خواستم تشکر کنم چون برای من این همه لطف و محبت اهمیت زیادی داشت. این مساله در ذهنم می ماند که باید در پرسپولیس بازی کنم و این لطف را جبران کنم.

* چه شد که میان پیشنهادهای خارجی که گفتی داری سومقاییت را انتخاب کردی؟‌
پیشنهاد سومقاییت سه، چهار روز قبل از فسخ با پیکان به دستم رسیده بود و آفر آنها اولین پیشنهاد خارجی بود که به دستم رسیده بود. بعد از آن هم چند پیشنهاد به دستم رسید اما با مدیرعامل و مربی باشگاه سومقاییت قبل از فسخ در تماس بودم و آن ها از آمدنم استقبال کردند. به همین خاطر نخستین گزینه من اگر قرار بود پرسپولیس نشود، سومقاییت بود. به واسطه شرایط پرسپولیس هم با بررسی همه جوانب این تیم را انتخاب کردم تا انتهای فصل شرایط را برای ادامه کار بررسی کنیم. من هم خوب این تیم را رصد کرده بودم و از بازیکنان قبلی و فعلی این تیم سوال کرده بودم که همه از شرایط راضی بودند. دنبال یک تجربه جدید بودم و به خاطر همین مساله قراردادم را با پیکان فسخ کردم. با بررسی همه جوانب یک نیم فصل به این تیم آمدم چون هم نزدیک ایران است و رفت و آمد خودم و خانواده ام راحت است. 

* به نظرت دلیل استقبال آذربایجانی ها از بازیکنان ایرانی چیست که حتی علی قربانی را هم به تیم ملی کشورشان دعوت می کنند؟ 
دلیل اینکه این ها در این چند سال اخیر به دنبال بازیکنان ایرانی هستند به واسطه عملکرد خوب بازیکنان ما در فوتبال آذربایجان بوده است. عملکرد پیمان بابایی، مهدی شریفی و دیگر بازیکنان حاضر در این لیگ باعث شد این پیشنهاد را جدی نگاه کنم. در این زمینه مهدی شریفی که در پیکان با هم بودیم خیلی من را بابت فوتبال آذربایجان راهنمایی کرد. این نگاه خوب کمک می کند با قدرت بیشتری کار کنیم. حالا من در کنار مهدی شریفی و علی قربانی که خوب هم کار کرده، سه ایرانی سومقاییت هستیم و کمک می کند با شرایط بهتری کارم در اولین تجربه خارجی دنبال کنم. بودن ایرانی ها به من کمک می کند از تجربیات آنها استفاده کنم و سه ایرانی در یک تیم یک نقطه مثبت است. 

*به نظرت فوتبال آذربایجان می تواند سکوی پرتابی برای تو باشد؟‌
قبل از اینکه بیایم مثل همه ایرانی ها  شناختی از لیگ آذربایجان و لیگ کشورهای اروپای شرقی نداشتم اما چیزی که هست من وقتی اینجا آمدم و امکانات شان را دیدم از تماشای سبک فوتبال، امکانات و کیفیت بازیکنان آن‌ها سورپرایز شدم. سطح بالایی از نظر امکاناتی نسبت به ایران دارند و تیمی که ما داریم یک کمپ اختصاصی و سه زمین تمرین دارد. امکانات کامل که هیچ چیزی نسبت به دیگر تیم های اروپایی کمتر ندارند. فوتبالیست ها می دانند این مسائل چقدر مهم است وقتی در ایران برای یک لباس و زمین مشکل داشتیم. در زمین هایی تمرین می کنیم که مثل زمین کشاورزی است اما اینجا به کل شرایط متفاوت است. فوتبال خوبی دارند که مبتنی بر پاس دادن است چون زمین های خوبی دارند برعکس ایران که به خاطر خرابی زمین باید مدام توپ های بلند بفرستند. در ضمن پخش بازی ها در شبکه های اروپایی کمک زیادی می کند که بتوانم از این تیم به عنوان یک سکوی پرتاب برای ترانسفر به  تیم های مطرح تر استفاده کنم.