بازخوانی یک داستان قدیمی / اسکوچیچ علیه ستاره مانشافت و بوندس‌لیگا

بازخوانی یک داستان قدیمی / اسکوچیچ علیه ستاره مانشافت و بوندس‌لیگا

به گزارش”ورزش سه”روز گذشته مصاحبه مفصلی از سرمربی تیم ملی ایران روی سایت فدراسیون فوتبال قرار گرفت. مصاحبه ای که نکات جالب زیادی برای شناخت هرچه بهتر دراگان اسکوچیچ در خود داشت و یکی از جالبت ترین بخش های آن مربوط به حضور فردی بوبیچ مهاجم سرشناس تیم ملی آلمان و اروپا بود که در زمان مربیگری او به ریه کار پیوست :”بوبیچ نزدیک به ۴۰ بازی ملی در آلمان داشت ولی سن و سالش بالا رفته بود و حضورش در باشگاه، بیشتر تبلیغاتی بود. من هم احساس کردم آمادگی لازم را برای بازی کردن ندارد و به جایش از یک جوان استفاده کردم. از طرف رسانه های آلمان و کرواسی فشار زیادی رویم بود ولی تسلیم نشدم. البته همیشه با دستیارم مشورت می کنم ولی تصمیم نهایی را خودم می گیرم.” 

ماجرای اسکوچیچ و بوبیچ

در فصل ۲۰۰۵-۲۰۰۶ دراگان سرمربی تیم ریه کا تیم شهر زادگاهش در رقابت های لیگ کرواسی بود. او در این سال با  این تیم به مقام قهرمانی رسید اما یک اتفاق ویژه نیز در این سال برای او و ایه کا رخ داد. فردی بوبیچ مهاجم سرشناس تیم ملی آلمان و فوتبال اروپا برای گذراندن آخرین سال های فوتبالی اش  به کرواسی آمد.

بوبیچ یک مهاجم کروات-آلمان بود که از اواسط دهه نود در فوتبال آلمان و باشگاه اشتوتگارت نامش مطرح شد. او در فصل ۹۵-۹۶ بوندسلیگا با پیراهن اشتوتگارت و زدن ۱۷ گل آقای گل رقابت های بوندس لیگا شده و به تیم ملی آلمان هم راه پیدا کرد. بوبیچ در جام ملت های اروپا ۱۹۹۶ همراه تیم ملی آلمان به مقام قهرمانی رسید و در اولین بازی تیم برابر جمهوری چک یکی از دو گل تیمش را به ثمر رساند. تا یورو ۲۰۰۴ به تیم ملی آلمان دعوت می شد و ۳۷ بازی ملی هم انجام داد در حالی که ۱۰ گل و ۷ پاس گل نیز به نام خودش ثبت کرده بود . اوج دوران این مهاجم در تیم دورتموند بود و توانست در فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۲ بوندسلیگا را فتح کند.

او در مجموع ۲۸۵  بازی در بودنس لیگا ۱۰۸ گل به ثمر رسانده و ۳۴ پاس گل در تیم های مختلف به همتیمی هایش داده بود. فردی بوبیچ با این کارنامه سنگین و در ۳۵ سالگی هرتابرلین آخرین تیمش در بوندس لیگا را ترک کرد تا فوتبالش را در راییکا و در کشور زادگاهش به پایان برساند.

اما شرایط آنطور که مهاجم تیم ملی آلمان انتظار داشت پیش نرفت. در آن زمان دراگان اسکوچیچ سرمربی حال حاضر تیم ملی ایران یک مربی جوان ۳۷ ساله بود و اولین فصل سرمربیگری اش را تجربه می کرد. 

او در اولین روز حضور این بازیکن سرشناس تیم ملی آلمان در تمرینات ریه کا گفت:” امروز تصویر واضح تری از وضعیت او خواهیم داشت. مطمئنا او باید به طور جداگانه تمرین کند تا زمان از دست رفته جبران شود.” بوبیچ در سه هفته مانده به آغاز رقابت های لیگ کرواسی به ریه کا پیوست در حالی که شش ماه قبل از آن را بازی نکرده بود. 

اما در آن زمان در خط حمله تیم ریه کا یک مهاجم ۲۱ ساله زاده همین شهر به نام احمد شاربینی بازی می کرد و اسکوچیچ پیش از آن گفته بود که شاربینی و بوبیچ نمی توانند کنار همدیگر بازی کنند هرچند بعد از پیوستن بوبیچ به تیمش ماجرا کمی تفاوت کرد:” من نگفتم آن ها نمی توانند باهم بازی کنند اما باید هماهنگی تاکتیکی بیشتری داشته باشند. من قصد ندارم فرم بازی با سه هافبک تهاجمی و تک مهاجم را تغییر بدهم، با اینحال اگر بوبیچ و شاربینی همزمان به زمین بروند نواکوویچ یا ووگرنیک باید بیرون بمانند. در این زمان مهم این است که مهاجم آلمانی باتیم هماهنگ شده و از نظر جسمانی شرایطش بهتر شود.” اسکوچیچ در آن فصل احمدشاربینی را به بوبیچ ترجیح داد و این مهاجم هم ۱۴ گل در طول فصل به ثمر رساند. در آن سو مهاجم سرشناس تیم ملی آلمان تنها در ۸ بازی در لیگ برای ریه کا به زمین رفت و البته توانست ۲ گل هم برای این تیم بزند تا فصل پرتنش میان او و اسکوچیچ در نهایت با قهرمانی ریه کا در لیگ کرواسی به پایان برسد. در آخر با اینکه باشگاه سعی داشت ناراحتی بوبیچ از بازی نکردن را پنهان کند اما رسانه ها اخبار زیادی در این رابطه منتشر کردند و به این موضوع پرداختند که جذب این مهاجم تنها از نظر تبلیغاتی برای قهرمان کرواسی خوب بوده است.

اسکوچیچ در پایان فصل درباره عدم استفاده از این مهاجم سرشناس گفت:” ما دو نفر همیشه دوستان خوبی خواهیم بود اما واقعیت این است که ورود  نام هایی مانند جیمز نووتنی، جیوونی البر و بازیکنان مطرح دیگر به فوتبال کرواسی برای رسانه ها خیلی جذاب هستند اما من به عنوان مربی باید دیدگاهی فنی داشته باشم. درست است که بوبیچ دوست داشت بیشتر بازی کند اما من به عنوان مربی باید تصمیم بگیرم و این طبیعی ترین موضوع است. در کرواسی هنوز هیچ تیمی بازیکنی در اندازه بوبیچ را به خدمت نگرفته و ما از این نظر می توانیم افتخار کنیم.اما من به عنوان مربی باید بهترین تصمیم را برای موفقیت تیم بگیرم و مهم این است که هرگز به او دروغ نگفتم.”

با این وجود بوبیچ گفته بود که رفتار اسکوچیچ با او خیلی دوستانه نبوده :”می توانم تا ۴۰ سالگی در لیگ کرواسی بازی کنم چه به اینکه در ۳۴ سالگی نیمکت نشین شوم.”

اما اسکوچیچ هم در جواب گفت:” او همانقدر بازی کرد که من فکر می کردم باید بازی کند. هیچ بازیکنی از نیمکت نشینی خوشحال نمی شود اما این به معنای درگیری نیست، بلکه طبیعت و ذات فوتبال است. من فکر می کنم رابطه خوب و عادلانه ای بین ما برقرار بود.”