بوگاتی Bolide با معرفی شد؛ یک شهاب سنگ زمینی با ۱۸۲۴ اسب بخار قدرت و سرعت ۵۰۰KM/H

بوگاتی Bolide با معرفی شد؛ یک شهاب سنگ زمینی با ۱۸۲۴ اسب بخار قدرت و سرعت ۵۰۰KM/H

کمپانی بوگاتی با رسیدن به روزهای پایانی ماه اکتبر طبق وعده قبلی خود از یک محصول خارق‌العاده رونمایی کرد. این ابرخودروی مفهومی یا به عبارت بهتر هیولای مخصوص پیست Bolide (بولاید) نامگذاری شده و از مشخصات اعجاب‌انگیزی برخوردار است.

جدیدترین محصول بوگاتی اگر چه فعلا پروژه‌ای آزمایشی محسوب می‌شود، اما مطابق با قوانین ایمنی فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی (FIA) طراحی و تولید شده و از نظر ظاهری می‌توان آن را به خودروهای مسابقه‌ای کلاس LMP1 تشبیه کرد.

آگهی استخدام

خودروساز فرانسوی می‌گوید کانسپت Bolide با هدف سوار کردن موتور ۸ لیتری W16 روی شاسی و بدنه‌ای به شدت سبک توسعه یافته است. البته استفان وینکلمن مدیرعامل بوگاتی تعبیر بهتری داشته و گفته بوگاتی Bolide فقط به چهار چرخ، موتور، گیربکس و فرمان مجهز بوده و تنها المان لوکس به کار رفته در آن دو عدد صندلی است!

واژه Bolide در زبان انگلیسی به معنای شهاب آذرین و گوی آتشین است

بوگاتی Bolide طراحی بسیار رادیکالی دارد و در آن بر دو فاکتور وزن و ایرودینامیک توجه ویژه‌ای شده است. در جای جای بدنه این هیولای فرانسوی ورودی و شکاف‌های حجیمی تعبیه شده تا ضمن خنک‌کاری موتور، جریان هوا به بهترین شکل ممکن هدایت شود. این ورودی‌‌ها نقش فعالی دارند و عملکرد آنها در سرعت‌های پایین و بالا کاملا متفاوت است.

در سرعت‌های زیاد، ورودی‌ها در هدایت جریان هوا بیشتر دخالت نموده و ضریب ایرودینامیک را تا ۱۰ درصد بهبود می‌دهند؛ این امر به کاهش ۱۷ درصدی نیروهای بالابرنده منجر می‌شود. در کنار شکاف‌های بدنه، باله عظیمی که در قسمت انتهایی بدنه نصب شده، نقش پررنگی در افزایش پایداری بوگاتی Bolide ایفا می‌کند. این باله در سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت داون‌فورسی (نیروی رو به پایین) برابر با ۱,۸۰۰ کیلوگرم ایجاد می‌کند. هنگام حرکت با چنین سرعتی، داون‌فورس بالچه‌ها و تیغه‌های موجود در دماغه خودرو نیز ۸۰۰ کیلوگرم اعلام شده است.

ارتفاع کلی Bolide برابر با ۹۹۵ میلی‌متر (۳۰۰ میلی‌متر کمتر از شیرون) است

برای اینکه وزن بوگاتی Bolide تا حد امکان پایین نگه داشته شود، از پیچ‌ها و گره‌های تیتانیومی جهت اتصال پنل‌ها و اجزای مختلف استفاده شده است. علاوه‌بر این، بسیاری از قطعات خودرو با فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته شده و جنسی از آلیاژ تیتانیوم به کار رفته در صنعت هوافضا دارند. دیسک‌های سرامیکی و شاسی مونوکوک فیبرکربنی نیز به همین شیوه تولید شده‌اند.

توسعه بوگاتی Bolide هشت ماه زمان برده است

آنگونه که در ابتدا نیز اشاره شد، نیروبخش بوگاتی Bolide همان موتور ۸ لیتری معروف کمپانی است. خروجی این موتور ۱۶ سیلندر به لطف نصب چهار توربوشارژر جدید و تغییرات گسترده‌‌ای که در بخش‌های مختلف آن رخ داده به عدد شگفت‌انگیز ۱۸۲۴ اسب بخار قدرت و ۱۸۵۰ نیوتن متر گشتاور رسیده است.

وزن بوگاتی Bolide مشابه یک خودروی کامپکت اروپایی است

بوگاتی در یکی از تیزرهای مربوط به Bolide مانور ویژه‌ای روی عدد ۰٫۶۷ داده بود. حال با احتساب قدرت تولیدی موتور و وزن خشک ۱,۲۴۰ کیلوگرمی این هیولای مخصوص پیست، مشخص می‌شود منظور از عدد مذکور نسبت وزن به قدرت ایده‌آل Bolide بوده است. اکنون بهتر می‌توان متوجه شد که چرا این کانسپت عملکردی مشابه با خودروهای فرمول یک ارائه می‌کند!

کانسپت Bolide لقب «قدرتمندترین، سازش‌ناپذیرترین، سریع‌ترین و سبک‌ترین خودروی تاریخ اخیر کمپانی» را از آن خود کرده است. با مشخصات خیره‌کننده‌ای که این ابرخودرو دارد، صفر تا صد در عرض فقط و فقط ۲٫۱۷ ثانیه محقق می‌شود، دستیابی به رکورد ۲۰۰ کیلومتر در ساعت از حالت سکون نیازمند تنها ۴٫۳۶ ثانیه بوده و پس از ۷٫۳۷ ثانیه سرعت این گوی آتشین از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت عبور می‌کند. در صورت ادامه شتابگیری ثبت رکورد صفر تا ۴۰۰ کیلومتر در ساعت ۱۲٫۰۸ ثانیه و رکورد صفر تا ۵۰۰ که سرعت نهایی خودرو است، ۲۰٫۱۶ ثانیه طول خواهد کشید!

به گفته بوگاتی، Bolide توانایی دستیابی به حداکثر شتاب جانبی ۲٫۸ G را دارد. این کمپانی مدعی است دست‌پرورده جدیدش در زمان ۳:۰۷٫۱ یک دور پیست لمانز و در زمان ۵:۲۳٫۱ یک دور پیست نوربرگ‌رینگ را طی می‌کند. این رکوردها البته حاصل شبیه‌سازی‌های پیشرفته کامپیوتری هستند و در عمل فعلا ثبت نشده‌اند. بد نیست بدانید سریع‌ترین رکورد ثبت شده در پیست نوربرگ‌رینگ با ۵:۱۹:۵۴۵ متعلق به پورشه ۹۱۹ Hybrid EVO است.

هنوز مشخص نیست بوگاتی Bolide وارد فاز تولید خواهد شد یا خیر، اما با توجه به مشخصات و توانمندی‌های فوق‌العاده بالا، این ابرخودرو شانس آن را دارد که در صورت عرضه به پادشاه بزرگ پیست تبدیل شود. شایان ذکر است مانی خوشبین مجموعه‌دار معروف ایرانی‌الاصل ساکن آمریکا که در گاراژ چند میلیون دلاری خود مدل‌های مختلف بوگاتی را دارد، نسبت به خرید Bolide ابراز علاقه کرده و گفته پیشنهادی را در این مورد به مولشایمی‌ها ارائه خواهد نمود.