بیرانوند به بهترین گلر بلژیک تبدیل می شود/ عزت‌اللهی: چندماه درگیر گل مردودم به اسپانیا بودم

بیرانوند به بهترین گلر بلژیک تبدیل می شود/ عزت‌اللهی: چندماه درگیر گل مردودم به اسپانیا بودم

به گزارش “ورزش سه”، سعید عزت اللهی هافبک ایرانی تیم اف سی وایله در گفتگویی با پادکست گل بزن  در مورد مسائل مختلف صحبت کرده است. او از فشارهای روحی مردود شدن گلش به اسپانیا تا امیدواری به صعود به جام جهانی با دراگان اسکوچیچ سخن به زبان آورده است. صحبت های عزت اللهی را در زیر می خوانیم:

تزریق واکسن کرونا در دانمارک شروع شده است
همه دنیا درگیر این بیماری بوده اند و هر کشوری درگیر این بیماری بود و زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داد. امیدوارم راه حلی پیش بیاید که این ویروس ریشه کن شود و مردم در کنار هم زندگی کنند. رشد ابتلای افراد به بیماری در دانمارک نیز دو ماهی رو به افزایش بود و چند روزی است که تزریق واکسن را در این کشور آغاز کرده اند.
در حال حاضر در اردوی تدارکاتی در تیم هستیم و دو جلسه در روز و حتی بعضی روزها سه جلسه در روز تمرین می کنیم. بازی نخستمان با تیم AGF است که یکی از تیم های خوب دانمارک است و همیشه جزو تیم های بالای جدول بوده است. ما تیم جوان و کم تجربه ای داریم و روی ضعف هایمان کار می کنیم که ان شالله در پایان فصل یک رتبه خوب را کسب کنیم.

تمرین با تیم اصلی اتلتیکو تجربه بزرگی بود
قطعا تصمیم به حضور در اسپانیا تصمیم سخت و بزرگی بود و در آن زمان، لژیونرهای کمی داشتیم. فکر میکنم در آن زمان فقط علیرضا جهانبخش و سردار آزمون در اروپا حضور داشتند. من تا آن سن، هرگز بدون خانواده ام زندگی نکرده بودم. مشکل زبان و محیط جدید سختی های زیادی داشت. ولی اکنون قدر آن زمان را می دانم چرا که تمرین با تیم اصلی اتلتیکو تجربه خیلی بزرگی بود. تمرین با بازیکنانی که من تا آن زمان فقط در تلویزیون آنها را دیده بودم. ولی حضور در اتلتیکو و تجربه ای که در آنجا بدست آوردم، خیلی جاها به من کمک کرد.

حضور بازیکنان ایرانی در فوتبال قطر اشتباه است
ما بازیکنان خوبی در پست هافبک دفاعی داریم ولی خیلی به این پست توجه نمی شود. به نظر شما استعدادیاب ها وقت می گذارند لیگ ایران را دنبال کنند؟ هیچ موقع اینکار را نمی کنند و استعدادها تنها در مسابقات ملی و آسیایی می توانند خودشان را نشان دهند. متأسفانه فوتبال قطر در این سالهای اخیر خیلی از بازیکنان با استعداد ما را جذب کرده است که شاید یکی از دلایل حضور بازیکنان ایرانی در قطر، مسائل مالی است. 

خدا مهدی طارمی را خیلی دوست داشت
مهدی طارمی از قطر به فوتبال اروپا آمد. من معتقد بودم که طارمی همیشه بازیکن زهردار خوبی بوده است و اکنون در باشگاه بزرگی بازی می کند. چه بسا بازیکنانی که در این سالها فوتبال قطر را انتخاب کردند، می توانستند در فوتبال اروپا این پله ها را طی کنند. به نظر من خدا مهدی طارمی را دوست داشت و خوش شانس بود. چرا که می دانم مربی او در تیم ریو آوه با شناختی که از مهدی طارمی در جام جهانی داشت و با مشاوره هایی که کارلوس کی روش گرفته بود، او را انتخاب کرد. وگرنه مهدی طارمی به قطع بخاطر حضور در فوتبال قطر انتخاب نشد و به خاطر درخشش در تیم ملی با لیاقت به فوتبال اروپا ترانسفر شد. 

بیرانوند یکی از بهترین گلرهای بلژیک خواهد شد
بیرانوند توانایی و استعداد زیادی دارد و لیاقت حضور در یک تیم خیلی خوب اروپایی را دارد. او پس از جدایی از پرسپولیس باید بداند که آن حمایت و اسم و رسم را فراموش می کرد و باید قبول می کرد که در این فضای جدید فقط توانایی های خودش به او کمک می کند. اگر زودتر با شرایط وفق پیدا کند و اعتماد به نفسش را بدست بیاورد، می تواند موفق شود و قطعا یکی از بهترین گلرهای لیگ بلژیک می شود.

مردود شدن گلم به اسپانیا، چند ماه من را درگیر کرد
این قضیه مردود شدن گل من به اسپانیا به حدی بار روانی داشت، من چندین ماه تحت فشار این قضیه بودم. لحظه ای که گل زدم، تمام تلاش های آن چندین ماه از جلوی چشمانم رد شد. به هیچ چیزی نمی توانستم فکر کنم. بعد از گل از ته دل و تمام وجودم فریاد کشیدم چرا که در آن چندین ماه خیلی سختی کشیدم. فکر میکنم گل ما به اسپانیا سالم بود. شاید آنها نمی خواستند ستاره های چند میلیون دلاری که در ترکیب تیم های بزرگ هستند، زود از گردونه رقابت ها خارج شوند.

قطعا چیزی که مهم است، این گل تا سالیان سال در ذهن خودم و خیلی از مردم بماند. چرا که بعد از بازی ویدیوهای زیادی دیدم که مردم با آن گل خوشحال شدند و حسرت خوردم چرا این گل مردود شد. سخت تلاش میکنم دفعه بعد یک شادی پایدار برای مردم بسازم. بعد از بازی با اسپانیا تمام مردم به تیم ملی افتخار کردند. ما مقابل تیم کوچکی بازی نکردیم. قبل از بازی خیلی ها تصور می کردند ما ۴ گل از اسپانیا می خوریم و از پرتغال نیز می بازیم و شاید با مراکش مساوی کنیم. من در آن زمان گفته بودم که می توانیم شگفتی ساز شویم و حتی مقابل اسپانیا مساوی کنیم. اگر آن گل اتفاقی را از اسپانیا نمی خوردیم، می توانستیم مساوی کنیم و چند فرصت خوب را از دست دادیم ولی خب این نیز از زیبایی های فوتبال است.

با بدشانسی و مصدومیت از ترکیب ردینگ خارج شدم
بعد از جام جهانی من از تیم های استاندار لیژ، کلاب بروژ، المپیاکوس یونان، اوپن بلژیک و ردینگ انگلیس پیشنهادهایی داشتم. چون من با روستوف قرارداد داشتم، در این میان نمی توانستم تصمیم بگیرم و مسئولان باشگاه باید در این زمینه تصمیم نهایی را می گرفتند. تا جایی که من در جریانم، با کلاب بروژ بر سر قیمت به توافق نرسیدند. از آنجایی که برای من مهم بود در باشگاه بعدی بتوانم بازی کنم و فضایی باشد که به توانایی های من ایمان داشته باشند و بتوانم خود را نشان دهم، به ردینگ رفتم. مربی این تیم حتی با من تماس گرفت و روستوف حتی من را به صورت دائمی نفروخت و به شکل قرضی به ردینگ رفتم.

در ردینگ همه چیز خوب شروع شد و به عنوان بازیکن ثابت بازی کردم و همه از من راضی بودند و در دیدارهایی که به میدان رفتم خیلی خوب ظاهر شدم. سپس به یک اردوی تیم ملی دعوت شدم و متأسفانه در تمرینات تاندون هیپ پایم پاره شد و به انگلیس برگشتم و پس از MRI و صحبت با چند دکتر متخصص، مبنا بر این شد ۸ تا ۱۰ هفته از تمرینات به دور باشم. یکی از بزرگترین بدشانسی های دوران فوتبال من بود چون در اوج آمادگی بدنی و اوج فوتبالم قرار داشتم. بعد از این مدت خیلی به بازگشت به تمرینات گروهی بودم که متاسفانه دوباره از آن ناحیه مصدوم شدم و جام ملت های آسیا را نیز از دست دادم. بازیکنان بزرگ نیز به این مصدومیت های بدموقع دچار می شوند. اتفاقی بود که رخ داد تنها می توانستم با تمام وجود ریکاوری کنم.

با اسکوچیچ به صعود امیدواریم
با توجه به شناختی که از آقای اسکوچیچ داشتم، می دانستم مربی است که از لحاظ بار فنی در سطح خوبی قرار دارند چرا که با تجربه ای که در ملوان با ایشان داشتم، می دانستم که بار فنی خوبی دارند. ایشان مربی هستند که چه در بحث آنالیز تیم حریف و چه در بحث تاکتیکی سخت تلاش می کنند و به تیم ملی می توانند کمک کنند. خدا را شکر در این چند بازی اخیر، روند تیم ملی خوب بوده است. نمی گویم روی ماکسیمم توانایی هایمان بوده ایم چرا که برای رسیدن به طرز تفکر مربی و پیاده کردن تاکتیک های مدنظر او به زمان نیاز داریم ولی تا حدودی توانسته ایم به آن تغییراتی که نیاز داشته ایم برسیم و کمی هم بدشانسی و کرونا باعث شد بازی تدارکاتی زیادی نداشته باشیم. اما با این کادرفنی جدید خیلی امیدواریم در ۴ بازی باقیمانده حداکثر امتیازات را کسب کنیم و به مرحله بعد صعود کنیم.

جنگندگی به تیم ملی برگشته 
برای صعود به جام جهانی باید ابتدا آن اعتماد به نفس و حس پیروزی شدنی که همیشه در وجود تیم ملی بود را برگردانیم. بعد از آقای کی روش این حس را از دست دادیم ولی با وجود آقای اسکوچیچ و روحیات او آن حس جنگندگی و خودباوری به تیم بازگشته است و مطمئنم با تمام احترامی که برای بحرین و عراق قائلم، فکر نمی کنم بتوانند از ما امتیازی کسب کنند و امیدوارم در بازی های باقی مانده بتوانیم امتیازات لازم را کسب کنیم و به دور بعد صعود کنیم.