تراشه پرچمدار بعدی هواوی یک تراشه ۳ نانومتری با نام کایرین ۹۰۱۰ خواهد بود

تراشه پرچمدار بعدی هواوی یک تراشه ۳ نانومتری با نام کایرین ۹۰۱۰ خواهد بود

تنها چند ماه از معرفی تراشه کایرین ۹۰۰۰ توسط هواوی می‌گذرد. این تراشه در دو مدل کایرین ۹۰۰۰ و کایرین ۹۰۰۰E معرفی شده بود و تا به حال تنها در سری هواوی میت ۴۰ استفاده شده است. حالا یک افشاگر دنیای فناوری جزییاتی را از تراشه پرچمدار بعدی هواوی منتشر کرده است. بر این اساس تراشه پرچمدار بعدی هواوی یک تراشه با معماری ۳ نانومتری با نام کایرین ۹۰۱۰ خواهد بود که ظاهرا در پرچم‌داران آتی هواوی استفاده خواهد شد.

تراشه کایرین ۹۰۰۰ هواوی اولین تراشه ۵ نانومتری بود که برای دستگاه‌های اندرویدی معرفی شد و پس از آن اکسینوس ۱۰۸۰ و اسنپدراگون ۸۸۸ روانه بازار شدند. اگرچه انتظار می‌رفت هواوی حداقل ۲ سال به تولید تراشه ۵ نانومتری ادامه دهد، اما این خبر نشان می دهد که غول چینی گوشی‌ساز قصد دارد به فرآیند ۳ نانومتری جهش کند.

سری هواوی میت ۵۰ احتمالا اولین میزبان تراشه کایرین ۹۰۱۰ خواهند بود

اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود انتظار می‌رود این محصول در سری هواوی میت ۵۰ در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ استفاده شود و اگر طبق این خبر هواوی تولید تراشه ۳ نانومتری را آغاز کند، انتظار می‌رود کوالکام و سامسونگ نیز همین مسیر را طی و تراشه‌هایی بر پایه فرآیند ۳ نانومتری معرفی کنند.

البته کوالکام در اواخر سال جاری میلادی از تراشه اسنپ‌دراگون ۸۸۸ پلاس رونمایی خواهد کرد که از فرآیند ساخت ۵ نانومتری استفاده می‌کند اما سرعت کلاک آن افزایش پیدا کرده است.

گفته می‌شود سامسونگ نیز قصد دارد از فرآیند ساخت ۵ نانومتری مستقیما به ۳ نانومتری انتقال پیدا کند. اپل هم قصد دارد تراشه‌های ۳ نانومتری که توسط TSMC ساخته شده‌اند را معرفی کند،

هرچند انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۲ محصولی با این مدل تراشه را عرضه نکند. بنابراین احتمالا هواوی نخستین تولیدکننده تلفن همراه است که یک تراشه ۳ نانومتری را معرفی خواهد کرد.

چندی پیش خبرهایی منتشر شد که بیان می‌کردند هواوی میت ۴۰ آخرین پرچم‌دار این شرکت است که از تراشه ساخته خود هواوی استفاده می‌کند. با این حال احتمالا این چنین نخواهد شد.

انتظار می‌رود سری هواوی پی ۵۰ نیز با تراشه کایرین ۹۰۰۰ معرفی شوند و به‌کارگیری تراشه ۳ نانومتری کایرین ۹۰۱۰ به سری میت ۵۰ موکول شود.