تغییرات یک سومی در ابتدای فصل! / گزارش؛ نیمکت‌های لیگ برتر در قرق شاگردان برانکو 

تغییرات یک سومی در ابتدای فصل! / گزارش؛ نیمکت‌های لیگ برتر در قرق شاگردان برانکو 

کد خبر: ۱۷۰۶۲۴۷/۳۴ زمان: ۱۱:۳۱   1399/06/16 بازدید: ۱۳,۱۰۷

تغییرات یک سومی در ابتدای فصل! 

فصل گذشته ۱۳ تیم از ۱۶ تیم حاضر در لیگ برتر در طول فصل با تغییر در کادر فنی خود مواجه شدند. برخی از این تغییرات اجباری از سوی باشگاه و برخی اجتناب ناپذیر بود. 

به گزارش “ورزش سه”، نمونه تغییر اجتناب ناپذیر در پرسپولیس بود. وقتی کالدرون راضی به بازگشت به تهران نشد چاره ای برای باشگاه پرسپولیس باقی نماند که به دنبال مربی جدید باشند و جذب این مربی موجب ایجاد تغییر در کادر فنی تیم شهر خودرو هم شد چرا که یحیی از شهر خودرو به پرسپولیس آمد. به هر صورت ۱۳ تغییر در یک فصل یک رکورد محسوب می شود! خوب یا بد این میزان تغییر در یک فصل برای آنهایی که در فوتبال نگاه حرفه ای دارند عجیب است و این تغییر نشان می دهد فوتبال ایران صفر تا صد نتیجه گرا است در حالی که در فوتبال برنامه ریزی، آینده نگری و قطعا سازندگی هم جای خاص خود را دارد و باید برای ادامه حیات به آنها اهمیت داد. 

فصل هنوز شروع نشده؛ در چنین شرایطی ۵ تیم به طور قطعی مربی انتهای فصل خود را تغییر داده اند  و اگر از بین سه تیمی که تکلیف آنها نا مشخص است ( استقلال – صنعت نفت و نفت مسجد سلیمان) یک تیم دیگر مربی اش را تغییر دهد میزان تغییرات به یک سوم در ابتدای فصل می رسد که این هم در نوع خود نکته اعجاب انگیزی است. در این بین فرهاد مجیدی از سمت خود استعفاء کرده و گویی باشگاه به دنبال بازگشت استراماچونی است و مدعی شده مجوز بازگرداندن این مربی را از نهادهای قانونی گرفته است. 

این فصل چند مربی تازه وارد داریم؛ این البته از نکات مثبت فصل جدید بازی ها خواهد بود. محمد ربیعی که با مس رفسنجان به لیگ برتر صعود کرده اولین فصل حضور خود در لیگ برتر را تجربه خواهد کرد. مهدی رحمتی که جانشین سهراب بختیاری زاده شده به تازگی کار مربیگری را استارت زده؛ پذیرش این سمت یک ریسک بزرگ است به خصوص که شروع مربیگری او از بازی های لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود. اگر این ریسک جواب دهد فوتبال ما صاحب یک مربی جوان دیگر خواهد شد. هم چنین رحمان رضایی با ذوب آهن میهمان تازه وارد لیگ برتر خواهد بود. هر چند در هفته های پایانی او را به عنوان مدیر فنی روی نیمکت ذوب آهن دیدیم اما در قامت سرمربیگری بیشتر در تیم های دسته اولی حضور داشته؛ تیم هایی چون برق شیراز و خونه به خونه بابل. 

مربیان تازه وارد فقط این ها نیستند. وحید بیاتلو کار را با ماشین سازی استارت می زند. او در هفته های پایانی دستیار ساکت الهامی شده بود. بیاتلو عمده حضور موفقش در تیم نود ارومیه در لیگ یک بوده و به نظر می رسد جوان ترین سرمربی لیگ برتر در فصل جدید بشمار می رود. و محرم نوید کیا. او هم همانند مهدی رحمتی تا اکنون مربیگری نکرده و سپاهان اولین تجربه مربیگری اش بشمار می رود و بی شک کار سختی را پیش رو دارد. به این خاطر که در فلسفه تیم هایی چون سپاهان تنها قهرمانی معنا دارد و نتیجه است که منجر به ادامه حیات مربی می شود. اگر جام دور شود حتی امیر قلعه نویی که پر افتخارترین مربی لیگ برتر بشمار می رود مجبور به رفتن می شود. هر چند در فوتبال حرفه ای مربی کم تجربه می تواند با استفاده از تجربیات دستیاران خود زمینه موفقیت تیم را فراهم کند و به نظر می رسد محرم این رویه را دنبال خواهد کرد. 

جوان شدن نیمکت تیم های لیگ برتری در فصل جدید یک اتفاق خوب است به این خاطر که حضور این مربیان می تواند ایده های نو را وارد فوتبال کند؛ البته که این مربیان جوان نیاز به زمان دارند. به یاد داریم روزی که امیر قلعه نویی برای اولین بار سرمربی استقلال شده بود برای قهرمان کردن تیم فرصت سه ساله خواست. ساختن یک تیم زمان می برد و اگر تیمی با صبر و حوصله ساخته شود تا سال ها می تواند به روند موفقیت خود ادامه دهد. نمونه اش پرسپولیس. برانکو در شروع کارش با پرسپولیس خوب نتیجه نمی گرفت و اما صبر و حوصله باشگاه پرسپولیس موجب شد تیمی ساخته شود که چهار فصل پی در پی و حتی بعد از رفتن برانکو هم قهرمان لیگ برتر شود. به نام برانکو اشاره کردیم؛ خیلی از مربیان این فصل لیگ برتر شاگردان برانکو بوده اند. از یحیی گل محمدی گرفته تا جواد نکونام و رحمان رضایی، محرم نویدکیا و … به واقع شاگردان این مربی نیمکت تیم های لیگ برتری را قرق کرده اند.