جک دورسی، مدیرعامل توییتر، از دلیل اشتیاق فراوان به بیت کوین می‌گوید

جک دورسی، مدیرعامل توییتر، از دلیل اشتیاق فراوان به بیت کوین می‌گوید

جک دورسی، بنیان‌گذار و مدیرعامل توییتر، به‌تازگی درباره‌ی مباحث مختلفی اظهارنظر کرده است. دورسی که به‌عنوان مدیرعامل اسکوئر (شرکتی در حوزه‌ی پرداخت‌های اینترنتی) نیز شناخته می‌شود، در یک‌سری توییت به بیت کوین (Bitcoin) اشاره کرد. گفتنی است که شرکت تحت مدیریت او مدتی پیش بالغ‌بر ۵۰ میلیون دلار بیت کوین خریداری کرده بود تا سرمایه‌گذاری مهمی روی ارزهای رمزنگاری‌شده انجام دهد.

اسکوئر از سال ۲۰۱۴ تاکنون امکان انجام معامله ازطریق بیت کوین را فراهم کرده است. بنابه‌نوشته‌ی خبرگزاری ورج و براساس توییت‌های دورسی،‌ بیت کوین مدلی برای روی کار آوردن شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز ارائه می‌دهد. جک دورسی به‌طور مشخص اعلام نکرد که چنین شبکه‌ای چگونه می‌تواند به توییتر برای مدیریت بهتر روی محتوا کمک کند و در راستای ایجاد بستری برای انجام مکالمات سالم‌تر قدم بردارد. 

جک دورسی در توییتر نوشت: «مهم است بدانیم که اکنون بسیاری از افراد در سراسر دنیا در شرایطی بلاتکلیف به‌سر می‌برند و مشغول تقلا کردن هستند. هدف ما در این لحظه این است که بتوانیم تا حد امکان، صلح برقرار کنیم و مطمئن شویم که همگی به‌سمت فهم متعارف بیشتر و زندگی صلح‌آمیزتر در زمین قدم برمی‌داریم. معتقد هستم که اینترنت و مکالمات عمومی جهانی، بهترین و مناسب‌ترین روش برای ما به‌منظور رسیدن به این هدف است».

جک دورسی نخستین بار در دسامبر ۲۰۱۹ (آذر و دی ۱۳۹۸) به روی کار آوردن مدل غیرمتمرکز شبکه‌های اجتماعی علاقه نشان داد و در آن زمان از این مدل با عبارت «آسمان آبی» (Bluesky) یاد کرد. دورسی می‌گوید توییتر همچنان درحال مصاحبه با افراد و استخدام نیروهای جدید است. نخستین باری که دورسی به این مدل از شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد، شاهد استخدام پنج نیروی جدید در توییتر بودیم تا روی این استاندارد کار کنند. 

قیمت بیت کوین در ماه گذشته به‌شکلی درخورتوجه افزایش پیدا کرد و رکوردهای جدیدی در این زمینه به‌ثبت رسید؛ بااین‌حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت رمزارزها سرانجام افت کرده است. براساس گزارش خبرگزاری نیوزویک، با وجود افت قیمت بیت کوین، دورسی در توییت‌های خود از شور و اشتیاق نسبت‌به این رمزارز خبر داد و گفت بیت کوین آینده‌ی اینترنت و اقتصاد جهانی را می‌سازد.

دورسی نوشت: «دلیل اینکه تا این حد نسبت‌به بیت کوین اشتیاق دارم، تا حد زیادی به مدلی که این رمزارز نشان می‌دهد برمی‌گردد: یک فناوری بنیادی اینترنت که توسط هیچ فرد یا سازمانِ به‌خصوص کنترل نمی‌شود و از هیچ فرد یا سازمان به‌خصوصی تأثیر نمی‌پذیرد». دورسی ادامه داد: «این همان چیزی است که اینترنت می‌خواهد باشد. در گذر زمان، بخش بیشتری از اینترنت به این صورت درخواهد آمد». 

مقاله‌ی مرتبط:

یک‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته ارزش بیت کوین به ۳۴٬۷۹۲٫۴۷ دلار رسید، اما در دوشنبه شاهد افت ۱۷ درصدی ارزش بیت کوین و رسیدن آن به ۲۸٬۸۷۸ دلار بودیم. این نخستین بار از مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸ و فروردین ۱۳۹۹) تاکنون است که ارزش بیت کوین در بازه‌ی زمانی ۲۴ ساعته تا این حد افت می‌کند. در آن زمان ارزش بیت کوین در بازه‌ی  زمانی هفت روزه از ۹٬۱۶۰٫۳۹ دلار به ۴٬۹۱۶٫۷۸ دلار کاهش پیدا کرده بود.

متخصصان حوزه‌ی رمزارز می‌گویند افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین ممکن است به‌دلیل فروش رمزارزها توسط سرمایه‌گذاران آغاز شده باشد. ظاهرا سازمان رفتار مالی (FCA)، یک نهاد تنظیم مقررات اهل بریتانیا، روی نوسان‌های اخیر بیت کوین اثر گذاشته است؛ زیرا این نهاد به سرمایه‌گذاران گفته بود که باید برای از دست دادن تمام پول‌شان آماده باشند؛ این درحالی است که در همان زمان، دیگر تحلیلگران با اطلاعیه‌ی FCA مخالفت کردند.

شبکه‌ی اجرای جرایم مالی ایالات متحده (FinCEN) مدتی پیش قانون جدیدی را پیشنهاد کرد که شرکت‌های مالی نظیر اسکوئر را مجبوربه جمع‌آوری اطلاعات شخصی نظیر نام و آدرس کاربرانش می‌کند. جک دورسی با انتشار بیانیه‌ای به‌صراحت از این قانون پیشنهادی انتقاد کرد و گفت چنین قانونی به شرکت‌های مالی ضربه می‌زند.