رفع محدودیت‌ گیت ‌هاب برای توسعه‌دهندگان ایرانی در آینده‌ی نزدیک

رفع محدودیت‌ گیت ‌هاب برای توسعه‌دهندگان ایرانی در آینده‌ی نزدیک

سال گذشته گیت‌‌هاب بر اساس آنچه تبعیت از قوانین تجاری ایالات متحده عنوان می‌شد، دسترسی کاربران و توسعه‌دهندگان ایرانی را محدود کرد. حال بنا به گزارش The Verge، سرویس گیت‌هاب مانند گذشته برای کاربران ایرانی در دسترس قرار خواهد گرفت و پس از اعمال محدودیت‌هایی برای توسعه‌دهندگان ایرانی، خدمات کامل خود را در ایران ارائه خواهد داد. این تغییرات به دلیل معافیت‌های اداره کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC)، بازوی اجرای تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، اعطا شده است.

مقاله‌ی مرتبط:

نات فریدمن، مدیرعامل گیت‌هاب (GitHub)، در بیانیه‌ای اذعان کرد که اعمال تحریم‌ها شرکت‌های آمریکایی را از تجارت با افراد مکان تحریم‌شده منع می‌کند. گیت‌هاب در اواسط سال ۲۰۱۹ تأیید کرد که حساب‌های مستقر در ایران، کریمه، کوبا، کره شمالی و سوریه را محدود کرده است که همگی با تحریم‌های ایالات متحده روبه‌رو هستند؛ به این معنی که دسترسی توسعه‌دهندگان در کشورهای یادشده به مخازن خصوصی مسدود شده است. گیت‌هاب در این باره می‌گوید:

امروز ما در حال دستیابی به موفقیت هستیم و با کسب مجوزهای دولتی، گیت‌هاب را برای توسعه‌دهندگان در ایران بدون محدودیت ارائه خواهیم داد. این شامل تمامی خدمات برای افراد و سازمان‌های خصوصی و دولتی، رایگان و هزینه‌های اشتراکی است. در طول دو سال، ما توانستیم نشان بدهیم که کاربران و توسعه‌دهندگان گیت‌هاب چگونه ارتباطات انسانی و بین‌المللی و سیاست خارجی پایدار ایالات متحده در زمینه ارتقا آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات را بهبود می‌دهند.

گیت‌هاب به‌عنوان سرویس منبع باز متعلق به مایکروسافت، به دلیل محدودیت‌های تجاری ایالات متحده آمریکا، فعالیت‌های خود را در کریمه و سوریه محدود کرده است و از سال ۲۰۱۹ با در دسترس قرار دادن برخی از مخازن کد عمومی، به شکل بسیار محدود در ایران فعالیت می‌کند؛ اما خبر امیدوارکننده این است که گیت‌هاب اکنون در حال رفع کلیه محدودیت‌های ایجادشده برای توسعه‌دهندگان ایرانی و بازگرداندن دسترسی کامل به حساب‌های آسیب‌دیده است. علاوه بر این، گفته می‌شود گیت‌هاب در حال کار برای دریافت معافیت‌های کریمه و سوریه است.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی رفع محدودیت‌های گیت‌هاب برای توسعه‌دهندگان ایرانی چیست؟