صحنه‌های مشکوک امروز با علی خسروی/ کارشناسی سه صحنه پنالتی؛بود یا نبود؟(عکس)

صحنه‌های مشکوک امروز با علی خسروی/ کارشناسی سه صحنه پنالتی؛بود یا نبود؟(عکس)

به گزارش “ورزش سه”، امروز سه دیدار از هفته یازدهم و یک بازی معوقه هفته نهم رقابت های لیگ برتر برگزار شد که در این دیدارها، چند صحنه مشکوک داوری رخ داد که علی خسروی کارشناس داوری نظرات خود را در مورد این صحنه ها بیان کرده است.

* آلومینیوم اراک – گل گهر سیرجان

در این مسابقه، بازیکنان و کادرفنی گل گهر به وضعیت داوری معترض بودند. آنها اعتقاد داشتند حداقل یک ضربه پنالتی به سود آنها اعلام نشده و بازیکن آلومینیوم نیز به دلیل خطای خشن باید با جریمه سنگینی مواجه می شده است. علی خسروی در مورد صحنه نخست بازی و خطای مشکوک به پنالتی گفته است:

مدافع آلومینیوم در این صحنه کاملا هندبال بازی می کند و یک حرکت والیبالی است. درست است که بازیکن گل گهر پشت سر او قرار دارد و مدافع او را نمی بیند، ولی به دستش حجم می دهد و با دستش مانع از رفتن توپ می شود. در این صحنه باید یک خطای پنالتی به سود گل گهر انجام می شد.

در یک صحنه دیگر، پس از پرتاب بازیکن گل گهر به درون محوطه جریمه مهاجم گل گهر تعادلش را از دست داد و سیرجانی ها به خطای پنالتی اعتقاد داشتند. خسروی در این باره می گوید:

در این صحنه فقط باید به تیر یک نگاه کنیم. به محض اینکه مهاجم می بیند مدافع تماس فیزیکی با او دارد و فاصله کمی هم دارند، به محض اینکه دست مدافع پشت مهاجم قرار می گیرد، بدون اینکه مدافع او را هول دهد خودش را روی زمین می اندازد. هیچ خطایی رخ نداده و ادامه بازی صحیح است.

در دقیقه ۷۷ نیز تکل بازیکن آلومینیوم در میانه میدان باعث سرنگونی بازیکن گل گهر شد. سیرجانی معتقد بودند داور باید بازیکن آلومینیوم را با کارت قرمز روبرو می کرد. نظر علی خسروی در مورد این صحنه را با هم می خوانیم:

در این صحنه بازیکن آلومینیوم بدون اینکه ببیند بازیکنی از تیم حریف در حال نزدیک شدن است، قصد دارد توپ را بزند. بازیکن سفید روی زمین است و تعادلی نیز به آن صورت ندارد و برخوردی طبیعی، ناخودآگاه و قابل پیش بینی رخ می دهد که در این صحنه، هیچ خطایی رخ نداد.

* سایپا – ذوب آهن

در دقیقه ۸۹ این دیدار، برخورد توپ به دست محمدصادق بارانی باعث شد تا رضا عادل داور مسابقه یک ضربه پنالتی را به سود شاگردان رحمان رضایی اعلام کرد. خسروی در مورد این صحنه می گوید:

پنالتی که برای تیم ذوب آهن اعلام شد، اشتباه است و خطای هندی رخ نداده است. بارها گفته ایم دست تکیه گاه ۹۰ درصد مواقع باعث خطای هند نمی شود مگر اینکه دست روی تکیه گاه به آن حجم بدهد یا روی تکیه گاه ضربه بزند. اینجا دست تکیه گاه است و داور نباید آن را خطای پنالتی اعلام می کرد.

* سپاهان – پیکان

در دقیقه ۶۴، کرنر ارسالی پیکانی ها به روی دروازه با ضربه بازیکن این تیم همراه بود که توپ به دست محمدرضا حسینی برخورد کرد و روح الله شریفی داور این مسابقه یک خطای پنالتی به سود پیکان اعلام کرد. خسروی در مورد این صحنه می گوید:

کاملا مشخص است زمانیکه بازیکن پیکان قصد دارد شوت بزند، در یک فاصله خیلی نزدیک بازیکن زرد در حالت طبیعی دست راستش را بالا می آورد و یک لحظه توپ را می زند. این نیز یک حرکت والیبالی و هندبالی است. تشخیص داور این صحنه خیلی خوب بوده است و این یک خطای پنالتی است.

در دقیقه ۷۴ سانتر خوب محمد کریمی به شهباززاده رسید و در حالیکه به نظر می رسید این بازیکن در شرایط آفساید صاحب توپ شده باشد، آن را وارد دروازه کرد اما محمد راهی کمک داور این دیدار در تصمیمی جالب توجه این گل را صحیح اعلام کرد. علی خسروی ضمن تمجید از تصمیم این کمک داور، گفت:

گل دوم سپاهان اوج هنرنمایی و شاهکار کمک داور گچسارانی آقای محمد راهی است. علی رغم اینکه یک بازیکن دیگر در وضعیت آفساید بود، ولی توپ هرگز برای او ارسال شد و توپ به شهباززاده ای رسید که آنساید توپ را گرفت و هرگز آفساید نیست. این کمک داور که مدت ها بود از او خبری نداشتیم و در این صحنه جایگیری خوبی نداشت، کاری کرد کارستان. او با وجود اینکه نزدیک به ۷ ، ۸ متر جلوتر بود، یک تشخیص شاهکار روی این صحنه داشت و حق را به حقدار داد.