نسل دوم تکنولوژی رنگی E INK به کتاب‌خوان‌های الکترونیکی می‌آید

نسل دوم تکنولوژی رنگی E INK به کتاب‌خوان‌های الکترونیکی می‌آید

شرکت E INK تایید کرد که نسل دوم از نمایشگر رنگی خود که ACEP (یا Advanced Color ePaper) نامیده می‌شود را توسعه داده است.

فناوری جدید E INK یک جایگزین مناسب و با وضوح بالا برای کتاب‌خوان‌های الکترونیکی است. در گذشته نمایشگرهای اینچنینی به شدت کند بودند و به همین دلیل صرفاً در نمایشگرهای دیجیتالی سازمانی استفاده می‌شدند اما اکنون برخی از مشکلات جوهر الکترونیکی رنگی، حل شده است. در واقع اکنون شرکت‌های سازنده کتاب‌خوان الکترونیکی برای داشتن یک صفحه رنگی دو انتخاب پیدا کرده‌اند: نسخه دوم ACEP یا E INK Kaleido 2. گفته می‌شود که شرکت E INK در سال ۲۰۲۱ مشغول بهبود نسخه دوم ACEP خواهد بود و به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۲ شاهد اولین دستگاه‌های تجاری قابل عرضه خواهیم بود.

نسل اولیه ACEP سه سال پیش برای صفحه نمایش‌های دیجیتالی منتشر شد. سنگین و ضخیم بودن فیلترهای شیشه‌ای رنگی استفاده شده در این صفحه‌ نمایش‌های دیجیتال و شفافیت کم آن‌ها باعث شد تا این نسخه برای خوانندگان کتاب الکترونیکی مناسب نباشد. نرخ رفرش وحشتناک پایین این دستگاه باعث شد اکثر افراد از آن به عنوان یک صفحه معمولی مانند منوی یک رستوران یا به عنوان تبلیغ نوعی محصول خاص استفاده کنند.

ACEP تنها با استفاده از رنگ‌دانه‌ها به طیف کاملی از رنگ‌ها، شامل هشت رنگ اصلی دست پیدا کرده است. صفحه نمایش این تکنولوژی از یک لایه مایع الکتروفورتیک که با ولتاژهای سازگارِ صفحه‌پشتِ TFT کنترل می‌شود استفاده می‌کند. ACeP درست مانند کاغذ الکترونیکی معمولی E Ink در هر شرایط نوری روند خوانایی بسیار کم مصرف و کاغذ مانند خود را حفظ می‌کند. بسته به اندازه صفحه نمایش، آن‌ها می‌توانند در مجموع ۳۲ هزار رنگ و تراکم ۲۰۰ تا ۳۰۰ پیکسل در هر اینچ را به نمایش بگذارند.

ACEP نسل دوم، از آرایه فیلتر رنگ استفاده نخواهد کرد و مبتنی بر شیشه نیست. در عوض، لایه‌های رنگی به لایه نازک جوهر الکترونیکی چسبیده‌اند تا وزن و ضخامت آن را به حداقل برسانند و باعث افزایش شفافیت شوند. با وجود این قابلیت نسل دوم ACEP قادر به نمایش بیش از ۴۰ هزار رنگ مختلف خواهد بود و شایعات حاکی از آن است که E INK توانسته کنترلرهای Regal Waveform خود را با آن ادغام کند تا سرعت رفرش صفحه سریع‌تر شود.

با این وجود کمپانی‌‌هایی که از کتابخوان الکترونیکی استفاده می‌کنند برای سخت افزارهای آینده‌ی خود دو گزینه متفاوت ACEP Gallery 4100 یا Kaleido 2 را در دسترس خواهند داشت. هر کدام از این تکنولوژی‌ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند اما ACEP قادر خواهد بود رنگ‌های بیشتری را به نمایش بگذارد و آینده روشن‌تری خواهد داشت. همچنین تولید آن گرانتر خواهد بود، بنابراین هزینه بیشتری خواهد داشت. آرایه‌های فیلتر رنگی که در Kaleido 1/2 یافت می‌شوند، تولید ارزان‌تری دارند، بنابراین احتمالاً در سخت افزارهای سطح پایین مورد استفاده قرار بگیرند.