هند سرانجام بیش از ۶۰ برنامه چینی شامل تیک تاک و وی چت را به طور دائمی مسدود کرد

هند سرانجام بیش از ۶۰ برنامه چینی شامل تیک تاک و وی چت را به طور دائمی مسدود کرد

مقامات کشور هند سرانجام بیش از ۶۰ برنامه چینی را که زمزمه‌های مسدود شدنشان شنیده می‌شد را رسما مسدود کردند. در لیست بلند بالای این برنامه‌ها، نام‌های شناخته شده‌ای مانند تیک تاک به همراه ویچت، Baidu، یو سی بروزر و علی‌بابا دیده می‌شوند.

یکی از نکات قابل توجه برنامه‌های مسدود شده، حضور برخی از برنامه‌های شیائومی است. این در حالی است که گوشی‌های این شرکت چینی فروش بسیار خوبی را در کشور هند تجربه می‌کنند و یکی از اصلی‌ترین بازارهای شیائومی، هند محسوب می‌شود.

این اولین بار نیست که این کشور چنین تصمیمی گرفته و در شهریورماه سال جاری نیز بیش از ۱۰۰ برنامه چینی و بازی محبوب پابجی موبایل را ممنوع کرده بود. طبق اعلام مسئولان هندی، حمایت از مصرف‌کنندگان و حفاظت از اطلاعات آن‌ها بوده است اما به نظر می‌رسد دلیل اصلی این محدودیت‌ و ممنوعیت‌ها، مناقشاتی باشد که بین دولت چین و هند وجود دارد.

برخی از این برنامه‌ها مانند برنامه‌های شیائومی، به صورت پیشفرض روی گوشی بسیاری از کاربران وجود دارد مسدود و یا حذف آن‌ها کمی سخت به نظر می‌رسد. همچنین تجربه نشان داده است چنین محدودیت‌هایی باعث کم شدن گسترده دسترسی به برنامه‌ها نخواهد شد و معمولا کاربران راهی برای دور زدن آن‌ها مخصوصا برای برنامه‌هایی مانند تیک تاک پیدا خواهند کرد.

از ماه ژوئن سال گذشته و بیشتر شدن تنش‌ها و حتی به وجود آمدن درگیری‌های مرزی بین دو کشور چین و هند، روابط این دو کشور بدتر از همیشه شد. همچنین در جریان این درگیری‌ها بیش از ۲۰ سرباز هندی کشته شدند و این موضوع باعث عصبانیت و ناراحتی دولت و مردم هند شد.

در آن زمان هشتگ‌های بایکوت محصولات چینی به یکی از ترندهای کشور هند در پلتفرم‌هایی مانند توییتر تبدیل شد و دولت هند نیز سیاست‌هایی را اتخاذ کرد که باعث شد شرکت‌های چینی که در هند سرمایه‌گذاری کرده بودند آسیب‌های جدی مالی ببیند.

با این که به نظر می‌رسید هندی‌ها کوتاه آمده باشند اما مسدود کردن بیش از ۶۰ برنامه چینی نشان می‌دهد دولت هند همچنان قصدی برای پایان دادن به تنش‌ها ندارد. با توجه به این که هند بازاری بزرگ برای محصولات و برنامه‌های چینی محسوب می‌شود این سیاست‌ها می‌توانند به شرکت‌های بزرگ چینی آسیب بزنند.

منبع Gizmochina