هواوی رسیدن به ۳۰۰ میلیون دستگاه مجهز به HarmonyOS در پایان سال ۲۰۲۱ را هدف گرفته است

هواوی رسیدن به ۳۰۰ میلیون دستگاه مجهز به HarmonyOS در پایان سال ۲۰۲۱ را هدف گرفته است

پس از آغاز تحریم هواوی و قرار گرفتن نام این شرکت در لیست سیاه دولت ایالات متحده، این شرکت از استفاده از نسخه تجاری سیستم عامل اندروید و سرویس‌های گوگل منع شد و تنها قادر به استفاده از نسخه متن باز اندروید بود. موضوعی که باعث شد هواوی به فکر ایجاد و استفاده از سیستم عامل اختصاصی هارمونی | HarmonyOS بیفتد.

سیستم عامل هارمونی هواوی که در چین با نام HongMeng شناخته می‌شود قرار است علاوه بر گوشی‌های هوشمند در دستگاه‌های هوشمند بیشتری قرار بگیرد و به بازار راه پیدا کند.

هواوی می‌گوید HarmonyOS یک کپی از اندروید یا iOS نیست

بنابر گزارش منتشر شده، در یک رویداد که به تازگی در چین برگزار شده، این شرکت جزئیات بیشتری از برنامه خود برای HarmonyOS را اعلام کرده است.

در این مراسم یکی از مدیران بخش نرم‌افزاری هواوی با اعلام اینکه هارمونی یک کپی از اندروید گوگل یا iOS اپل نیست که فقط برای گوشی‌های هوشمند طراحی شده‌اند، تاکید کرده است که برخلاف آن سیستم عامل‌ها، سیستم عامل هارمونی برای طیف وسیعی از دستگاه‌ها از گوشی‌های هوشمند گرفته تا اینترنت اشیا ساخته شده است.

وی در توضیح این استدلال، اضافه کرده است که عرضه و فروش گوشی‌های هوشمند از چند سال گذشته در حال کاهش بوده و همه‌گیری ویروس کرونا بازار را بدتر کرده  و استفاده از گوشی‌های هوشمند به نقطه اشباع خود رسیده است.

وی افزوده است: این در حالیست که اکوسیستم دستگاه‌های اطراف گوشی‌های هوشمند مانند محصولات پوشیدنی و خانه‌های هوشمند در حال افزایش است، مشکل این است که تقریباً همه آنها با نرم‌افزارهای مختلفی کار می‌کنند و هواوی درصدد حل این مسئله با HarmonyOS است و با این کار به کاربران امکان می‌دهد در با استفاده از طیف وسیعی از دستگاه‌ها سازگار باشند.

کار بر روی هارمونی هواوی پیش از آغاز تحریم شروع شده بود

وی همچنین با اعلام اینکه برخلاف آنچه که در بیشتر گزارش‌ها بیان می‌شود، هواوی روند توسعه HarmonyOS به عنوان جایگزینی برای اندروید را پس از اینکه این شرکت چینی در استفاده از سرویس‌های گوگل محدود شد، آغاز نکرده است، مدعی شد که هواوی کار روی سیستم عامل اختصاصی خود را از سال ۲۰۱۶ آغاز کرده است.

هواوی می‌گوید که سیستم عامل هارمونی را به عنوان یک سیستم واحد برای استفاده در انواع سخت‌افزارها، از کوچک تا بزرگ، از مصرف‌کننده تا مشتریان سازمانی و با سازگاری با پلتفرم‌های مختلف ایجاد کرده و توسعه داده است.

این شرکت پیش از این جدیدترین نسخه این سیستم عامل را با نام HarmonyOS 2.0 معرفی کرده است. این غول چینی اکنون امیدوار است تا پایان سال جاری میلادی سیستم عامل خود را در ۲۰۰ میلیون دستگاه هوشمند نصب و روانه بازار کند.

هواوی همچنین به سایر شرکت‌ها این امکان را داده تا از HarmonyOS بر روی دستگاه‌های خود استفاده کنند، که می‌تواند ظرفیت یکصد میلیون دستگاه دیگر مجهز به این سیستم عامل را ایجاد کند و در نهایت به هدف ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دستگاهی هواوی تا پایان سال ۲۰۲۱ برسد.