هیوندای آیونیک ۵ با باتری ساخت شرکت SK Innovation راهی بازار خواهد شد

هیوندای آیونیک ۵ با باتری ساخت شرکت SK Innovation راهی بازار خواهد شد

هیوندای اعلام کرده مدل جدید آیونیک ۵ را با باتری‌های ساخت کمپانی SK Innovation راهی بازار می‌کند. این امر در حالی است که هیوندای روابط تجاری نزدیکی با شرکت LG Chem دارد و در ساخت نسخه برقی کونا از پک‌های ساخت آن استفاده کرده است.

اما تنها یک روز پس از معرفی مدل جدید آیونیک ۵، هیوندای در اتفاقی غیرمنتظره برای تقریبا ۷۶ هزار دستگاه کونای برقی فراخوان صادر کرد. این فراخوان بخاطر نقص در باتری و احتمال آتش‌سوزی صادر شده و به موجب آن هیوندای باید با صرف حدود ۹۰۰ میلیون دلار هزینه، باتری مدل‌های مشمول را با نمونه‌ای جدید تعویض کند.

تاکنون ۱۵ دستگاه هیوندای کونای برقی دچار حریق شده است. تحقیقات کره‌ای‌ها حکایت از آن دارد هر ۱۵ دستگاه مذکور، به باتری‌های ساخت شرکت LG Chem مجهز بوده‌اند. همین امر باعث شده خودروساز کره‌ای به استفاده از باتری‌های ساخت شرکت SK Innovation رو بیاورد.

آنطور که نشریه The Elec ادعا کرده هیوندای دو شرکت SK Innovation و CATL را به عنوان تامین‌کننده باتری مدل‌های الکتریکی مبتنی بر پلتفرم E-GMP برگزیده است. از بین این دو هم ماموریت تامین باتری مدل‌های اولیه، از جمله آیونیک ۵ به SK Innovation محول شده است.

بر اساس اطلاعات رسمی، این کراس‌اوور جدید با دو پک باتری ۵۸ و ۷۲٫۶ کیلووات ساعتی و همچنین پیشرانه‌های تک و دو موتوره قابل انتخاب خواهد بود. همانگونه که قابل حدس است، نسخه تک موتوره مجهز به باتری ۷۲٫۶ کیلووات ساعتی بیشترین برد را داشته و قادر است طبق استاندارد WLTP مسافتی بین ۴۷۰ الی ۴۸۰ کیلومتر را با شارژ کامل پشت سر بگذارد. پیشرانه این نسخه ۲۱۴ اسب بخار قدرت و ۳۵۰ نیوتن متر گشتاور دارد.

مشخصات آیونیک ۵ در یک نگاه

نسخه دو موتوره هم با همین پک باتری در دسترس مشتریان قرار خواهد گرفت. این دو موتور در مجموع ۳۰۲ اسب بخار قدرت و ۶۰۵ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کنند. مدل پایه از آیونیک ۵ با پیشرانه تک موتوره و باتری ۵۸ کیلووات ساعتی به فروش خواهد رسید.