وردیج؛ روستای ارواح سنگی

وردیج؛ روستای ارواح سنگی

روستای وردیج یکی از بهترین انتخاب‌های سفر یک روزه، برای ساکنان شهر تهران، به‌خصوص در غرب پایتخت است. به‌دلیل بافت کوهستانی در قسمت شمالی شهر تهران، روستاهایی که در این مناطق هستند، آب و هوایی بسیار پاکیزه و عالی دارند.

اگر ساکن تهران هستید یا قصد سفر به پایتخت را دارید، روستای وردیج می‌تواند مقصد خوبی برای گذراندن روزی مفرح در طبیعت زیبا برایتان باشد. روستای واریش نیز در امتداد مسیر روستای وردیج قرار دارد و مملو از باغ‌های پر درخت میوه است. برای آشنایی بیشتر با روستای وردیج و اطلاع از مسیر دسترسی و دیدنی های اطراف روستای وردیج و روستای واریش، با ما همراه شوید.

آنچه می‌خواهید درباره روستای وردیج بدانید:

روستای وردیج در تهران

تصویری از نمای بالا از روستای وردیج در پاییز

عکاس: عبدالله حیدری

روستای وردیج از زیباترین مناطق ییلاقی شهر تهران است که در شمال غرب پایتخت قرار دارد. این روستا به‌همراه روستای واریش، زیر مجموعه بخش کن و سولقان هستند و در محدوده منطقه ۲۲ شهر تهران قرار می‌گیرند. شهر تهران به‌دلیل قرار گرفتن کوه‌های مرتفع در آن، ظرفیت‌های برجسته‌ای برای گردشگری در محیط کوهستانی دارد. روستای وردیج بزرگ‌ترین روستای شمال غرب تهران نیز هست. برای علاقه‌مندان کوهنوردی، روستای وردیج به‌دلیل قرار گرفتن در مسیر دسترسی به قله لیچه و ارتفاعات پهنه حصار، جالب توجه است.

آب و هوای دلپذیر این روستا و دسترسی سریع به آن از دل شهر تهران، روستای وردیج را به مقصد گردشگری محبوب برای ساکنان پایتخت تبدیل می‌کند. از طرف دیگر، جاذبه گردنه ارواح سنگی در مسیر دسترسی به روستای وردیج، گردشگران زیادی را به این منطقه می‌کشاند.

تصویری از روستای وردیج در پاییز

منبع عکس: sadaf22.com

در روستای وردیج و اطراف آن، باغ‌های سرسبز، رودخانه خروشان، کوه‌های بلند و دره‌های عمیق وجود دارند. بیشتر باغ‌های این روستا را باغ‌های گردو، سیب، خرمالو، توت و شاتوت تشکیل می‌دهند. چشمه‌ها و رودخانه روستای وردیج، آب لازم برای آبیاری این باغ‌ها را تامین می‌کنند.

برای بسیاری از پایتخت نشینان، سفری یک روزه به منطقه‌ای با هوای پاک و طبیعت سرسبز، بسیار ضرورت دارد. روستای وردیج در منتهی‌الیه غربی تهران واقع شده است و به‌دلیل قرار گرفتن در مسیر بادهای غرب به شرق تهران و ارتفاع زیاد، از آلودگی‌های شهر، در این روستا خبری نیست.

گرچه روستای وردیج در حدود ۵۵۰ نفر سکنه دارد، به‌دلیل سرمای شدید این منطقه در نیمه دوم سال و قطع ارتباط مسیر آن با تهران در مواقع بارش‌های شدید برف، تعدادی از ساکنان آن در این زمان در روستا نیستند. خانه‌های روستایی در بخش جنوبی این روستا قرار گرفته‌اند و با وجود محدودیت بالا برای ساخت‌وساز در این منطقه، وجود برخی ویلاهای نوساز، بافت قدیمی روستای وردیج را دستخوش تغییر کرده‌اند.

روستای وردیج واریش

نمایی هوایی از روستای واریش در نزدیکی تهران

منبع عکس: iktv.ir

روستای واریش از دیگر جاهای دیدنی تهران در این منطقه از شمال غرب پایتخت است که با ادامه دادن مسیر روستای وردیج به این روستا خواهید رسید. روستای واریش در انتهای مسیر آسفالته جاده وردیج-واریش قرار دارد. ارتفاع روستای واریش در حدود ۴۰۰ متر بیشتر از روستای وردیج است. هوای روستای واریش به مراتب از روستای وردیج سردتر است و دسترسی به آن در زمستان بسیار سخت و در بعضی مواقع، غیرممکن می‌شود. تعداد خانواده‌های ساکن در این روستا به ۴۰ خانوار می‌رسد که در زمستان تا ۱۵ خانوار کاهش می‌یابد.

مردم روستای واریش به حفظ طبیعت بکر و سرسبزی این روستا بسیار اهمیت می‌دهند. چنانچه قصد بازدید از این روستا را دارید، به یاد داشته باشید که این روستا بسیار تمیز است و برای ساکنان آن حفظ این پاکیزگی از سوی شما بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا حراست از پاکیزگی و طبیعت روستای واریش، بر عهده ساکنان آن است.

بازدید از روستای وردیج و دامنه ارواح سنگی هزینه‌ای ندارد، ولی برای بازدید از روستای واریش باید هزینه ورودی را پرداخت کنید

محیط روستای واریش بسیار سرسبزتر از روستای وردیج است و در سراسر آن باغ‌های میوه مانند آلو، گیلاس، زردآلو، توت و شاتوت، به چشم می‌خورند. چشمه واریش منبع اصلی تامین کننده آب شرب روستا و همین طور باغ‌ها به شمار می‌رود. فاصله روستای واریش از روستای وردیج تنها چهار کیلومتر است و اگر به روستاهای بکر علاقه دارید، می‌توانید در سفر به روستای وردیج، برای بازدید از روستای واریش نیز برنامه‌ریزی کنید. اگر در فصل تابستان به روستای واریش بروید، امکان تهیه میوه‌های طبیعی و خوش طعم این روستا را از باغداران و مغازه میوه فروشی این روستا خواهید داشت.

برای ورود به روستای واریش باید هزینه ورودی پرداخت کنید، گرچه مبلغ ورودی به این روستا مبلغ قابل توجهی نیست، برای رسیدگی به نظافت روستا که توسط ساکنان انجام می‌شود، بسیار لازم است. در قسمت ورودی روستای واریش، تابلوی راهنما، مسیر چشمه واریش را مشخص می‌کند. در اردیبهشت این روستا از شکوفه‌های زیبا پوشیده می‌شود و در دامنه کوه‌های آن لاله‌های واژگون و شقایق‌های وحشی به چشم می‌خورند. هوا در بهار در این منطقه هنوز کمی سرد است و در کل تابستان نیز، این روستا و روستای وردیج همچنان آب و هوایی خنک و دلپذیر دارند. در فصل پاییز درختان منطقه رنگارنگ و زیبا می‌شوند و در بسیاری از زمان‌ها در زمستان، ارتفاعات روستاهای وردیج و واریش، پوشیده از برف هستند.

ارتفاعات پهنه حصار در امتداد مسیر روستای واریش، علاقه‌مندان به کوهنوردی را در فصل‌های بهار و تابستان به این منطقه جذب می‌کنند. امام‌زاده بی بی زرین قمر در نزدیکی روستای واریش، محل مناسبی برای استراحت گردشگران و کوهنوردان است. در این امام‌زاده که پیکر یکی از خواهران امام رضا در آن مدفون است، اتاقی برای استراحت وجود دارد.

تاریخچه روستای وردیج

نمایی از خانه های قدیمی روستای وردیج

عکاس: احمد بلباسی

وجود آبشارهای طبیعی و سنگ‌ها و صخره‌های مجسمه‌ای در مسیر روستاهای وردیج و واریش، با شکل‌های منحصربه‌فرد، نشان از قدمت چند میلیون ساله این منطقه دارد. گرچه از زمان شکل‌گیری این روستاها و آغاز سکونت در آن‌ها اطلاعات دقیقی در دست نیست، شکل ظاهری صخره‌های پر حفره در جاده روستای وردیج و واریش، در گذشته می‌توانسته است پناهگاه خوبی برای اقامت باشد. باور بومیان این منطقه نیز بر همین استوار است.

مردم روستای وردیج اعتقاد دارند که پیشینیان آن‌ها در قلعه‌ای در این منطقه سکونت داشتند؛ گرچه امروزه دلیل پیدایش حفره‌ها را تنها بر اثر فرسایش طبیعی می‌دانند. به عقیده زمین شناسان، سنگ‌های این منطقه بالغ بر ۳۰ تا ۴۰ میلیون سال قدمت دارند. بنا بر نظر دانشمندان زمین شناس، مناطقی از این دست، باقی مانده رسوب کوه‌های آتشفشانی‌ هستند که بیش از ۳۵ میلیون سال پیش فوران می‌کردند. شکل ظاهری این این سنگ‌ها بر اثر تاثیر عوامل طبیعی بر رسوب‌های به جا مانده از دوران‌های گذشته، به‌شکل امروزی در آمده‌اند و نمونه‌هایی از این سنگ‌ها، در دیگر مناطق جهان و ایران، از جمله روستای کندوان تبریز نیز، دیده می‌شوند.

به‌دلیل شکل‌گیری طبیعی سنگ‌ها و صخره‌ها، پیش‌بینی عمر دقیق آن‌ها میسر نیست و با وجود قدمت چند ده میلیونی آن‌ها، تنها می‌توان گفت که از ۲۰۰ تا ۱۰۰ هزار سال پیش تاکنون، سرعت فرسایش این سنگ‌ها افزایش یافته‌اند. بنا بر نظر بسیاری از کارشناسان، هرگونه مداخله انسان در حفظ و نگهداری سنگ‌های دامنه ارواح سنگی اشتباه است و باید روند طبیعی فرسایش طبیعت ادامه پیدا کند؛ اما بعضی از دانشمندان سعی بر ثبت‌نام این منطقه در فهرست آثار جهانی دارند. اقدامی که تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

روستای وردیج کجاست؟

مسیر جاده وردیج و دامنه ارواح سنگی

منبع عکس: خبرگزاری برنا

همان طور که در قسمت‌های قبل اشاره شد، روستای وردیج در منطقه ۲۲ شهر تهران قرار دارد. این روستا در ارتفاعات مشرف به دره غربی کن واقع شده است و ۱,۸۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. برای رفتن به روستای وردیج و واریش باید به‌سمت غرب تهران بروید.

تردد در جاده وردیج-واریش در زمستان به‌دلیل شرایط آب و هوایی این منطقه می‌تواند خطرساز باشد. اگر در زمستان به وردیج می‌روید، موارد ایمنی را رعایت کنید

فاصله مرکز شهر تهران تا روستای وردیج در حدود ۴۰ کیلومتر است. با توجه به منطقه محل سکونت‌تان می‌توانید از یکی از بزرگراه‌های خرازی، همدانی یا اتوبان تهران-کرج به‌سمت روستای وردیج بروید. ورودی مستقیم به جاده وردیج-واریش در اتوبان خرازی قرار گرفته است و اگر خود را به اتوبان همت برسانید، می‌توانید به‌راحتی در امتداد غربی اتوبان همت به بزرگراه خرازی وارد شوید و بعد از طی مسافت حدود هشت کیلومتر به مسیر خروجی جاده وردیج-واریش خواهید رسید.

اگر در امتداد بزرگراه شیخ فضل الله هستید، به اتوبان تهران-کرج وارد شوید و از خروجی بزرگراه اردستانی، به بزرگراه خرازی و جاده وردیج-واریش برسید. از طریق بزرگراه‌های حکیم و علامه جعفری نیز به بزرگراه همدانی خواهید رسید و از اتوبان اردستانی می‌توانید به بزرگراه خرازی وارد شوید و به جاده وردیج-واریش برسید.

دامنه ارواح سنگی در جاده وردیج زیر آسمان پر ابر

منبع عکس: خبرگزاری تسنیم

جاده واریج-وردیش ۱۲ کیلومتر تا روستای واریش امتداد دارد و روستای وردیج در حدود هشت کیلومتری این جاده قرار گرفته است. مسیر دسترسی به این روستاها از این جاده بسیار تماشایی است؛ اما در زمان بارندگی و فصل‌های سرد سال، تردد در آن می‌تواند خطرساز باشد. این جاده آسفالته است و پیچ‌وخم‌های زیادی دارد. دامنه ارواح سنگی در این جاده و حوالی روستای وردیج قرار گرفته‌اند. برای بازدید از روستای وردیج و دامنه ارواح سنگی نیازی به پرداخت هزینه نیست؛ اما برای بازدید از روستای واریش باید هزینه ورودی بپردازید.

نقشه روستای وردیج

محل قرار گرفتن روستای وردیج روی نقشه تهران

محل قرار گرفتن روستای وردیج روی نقشه

همان طور که روی نقشه پیدا است، روستای وردیج در شمال غربی تهران قرار دارد و با کوهستان احاطه شده است. ارتفاع روستای وردیج از سطح دریا در حدود ۱,۸۵۰ متر و ارتفاع روستای واریش در حدود ۱,۲۵۰ متر است. در مسیر رسیدن به این روستاها از گردنه‌های پرپیچ‌وخم عبور خواهید کرد و مناظر زیبایی را خواهید دید.

  • آدرس روستای وردیج: تهران، کیلومتر ۹ اتوبان خرازی به‌سمت غرب، خروجی روستای وردیج و واریش، جاده وردیج-واریش، کیلومتر هشت، روستای وردیج (مشاهده روی نقشه)

بهترین زمان سفر به روستای وردیج

دشت پهنه حصار پر از گل های زرد

منبع عکس: وبلاگ کوهسار

در فصل تابستان که گرمای هوا در شهر تهران آزار دهنده می‌شود، روستای وردیج آب و هوایی خنک و مطلوب دارد. در تابستان درختان باغ‌ها میوه می‌دهند و می‌توانید با اتراق کنار رودخانه از گرمای داخل شهر تهران فرار کنید و از خنکای هوای این روستا لذت ببرید. روستای واریش نیز در فصل تابستان آب و هوا و طبیعتی زیبا و مناسب برای گردش دارد.

فصل‌های پاییز و بهار، هوا در این روستاها سرد است؛ اما تنوع رنگ درختان پاییزی روستای وردیج و همچنین واریش، مناظری زیبا در این فصل خلق می‌کنند. در بهار نیز شکوفه‌های زیبا همه روستاها را در بر می‌گیرند و ارتفاع‌های کوهپایه‌ای، مملو از گل و سبزی می‌شوند. اگر تمایل دارید در این فصل‌ها به روستاهای وردیج و واریش بروید، لباس گرم به‌همراه داشته باشید. اوایل پاییز و اواخر بهار برای رفتن به این روستاها مناسب‌تر هستند. در ضمن این بازه‌های زمانی، بهترین وقت برای صعود کوهنوردان علاقه‌مند به قله‌های این منطقه هستند.

بهترین زمان سفر به روستای وردیج، اواخر فصل بهار تا اوایل فصل پاییز است

منطقه‌ای که روستای وردیج در آن واقع شده، کوهستانی و سردسیر است و تردد در آن در مواقع بارندگی، به‌خصوص در زمستان، خطرات زیادی دارد. از طرفی در فصل زمستان و بیشتر روزهای سرد سال، به‌دلیل پوشش برف و یخ زدگی، جاده وردیج-واریش به‌صورت متناوب مسدود می‌شود و تردد به این روستا را غیرممکن می‌کند؛ گرچه امروزه ماشین‌های راهداری به گفته ساکنان روستا در مواقع بارندگی برف به سرعت جاده را باز می‌کنند، عبور از گردنه‌های پرپیچ‌وخم در این زمان‌ها، خطرات خاص خود را دارد.

مسیر جاده وردیج تا واریش نیز در این زمان‌ها شرایط سخت‌تری دارد؛ زیرا روستای واریش به مراتب سردسیرتر و مرتفع‌تر است و به همان اندازه بارش برف بیشتری را تجربه می‌کند. با این وجود، اگر دوست دارید طبیعت زیبای پوشیده از برف را در روستاهای وردیج و واریش و ارتفاعات اطرافشان ببینید، در روزهایی از زمستان که آسمان صاف است به این منطقه بروید و برای احتیاط، حتما وسایل ایمنی مناسب همراه ببرید.

اقامت در روستای وردیج

خانه های روستای وردیج

منبع عکس: eskannews.com

برای اقامت در روستای وردیج گزینه‌ای جز کمپ کردن در طبیعت ندارید؛ البته به‌دلیل عدم استقبال ساکنان این روستا از اقامت مسافران در آن، امکانات چندانی برای این منظور وجود ندارد. روستای وردیج به‌دلیل نزدیکی به تهران برای سفر و کمپ یک‌روزه بسیار مناسب است و اگر تمایل به بازدید از زیبایی‌های طبیعی اطراف این روستا و روستای واریش را هم داشته باشید، می‌توانید با برنامه‌ریزی مناسب و سحرخیزی، در طول یک روز از این روستاها و جاذبه‌های اطراف آن‌ها دیدن کنید.

تصویر در چوبی در خانه روستای وردیج

منبع عکس: mizboon.com

منازل موجود در روستای وردیج شخصی هستند و ساکنان روستا این منازل را برای اقامت اجاره نمی‌دهند. روستای واریش نیز خانه‌های محدود شخصی دارد و فضایی برای اقامت شبانه ندارد، با توجه به این‌ها، بهتر است گزینه سفر یک روزه را انتخاب کنید. گرچه منازل این روستاها امکاناتی مانند برق و تلفن ثابت دارند؛ اما تلفن همراه در بیشتر قسمت‌های مسیر و روستاها آنتن ندارد. با این وجود اگر به کمپ در فضای کوهستانی اطراف این روستاها علاقه دارید و تجربه اقامت در طبیعت بکر را داشته‌اید، می‌توانید با اتراق در طبیعت این منطقه از آب و هوایی دلپذیر لذت ببرید؛ اما به خاطر داشته باشید که همه وسایل کمپ و مواد غذایی مورد نیاز را با خود ببرید.

دیدنی های روستای وردیج

ارواح سنگی در مسیر جاده وردیج واریش

عکاس: عبدالله حیدری

گرچه به‌دلیل شخصی بودن زمین‌ها و باغ‌های روستای وردیج، امکان بازدید از آن‌ها وجود ندارد، دیدنی‌های اطراف روستاهای وردیج و واریش کم نیستند. طبیعت اطراف این روستاها بسیار بکر است و کنار چشمه‌ها و رودخانه خروشان برای اتراق در طبیعت بسیار مناسب هستند.

یکی از اصلی‌ترین دلایل شهرت روستاهای وردیج و واریش که بر جذابیت گردشگری این منطقه می‌افزاید، قرار گرفتن منطقه‌ای موسوم به دامنه ارواح سنگی در مسیر دسترسی به این روستا است. بعد از ورود به جاده وردیج-واریش و امتداد آن تا حدود ۱۵ دقیقه و حدود ۶ کیلومتر مسیر، به منطقه‌ای پوشیده از سنگ و صخره‌های عجیب می‌رسید. سنگ‌ها و صخره‌های این منطقه با اشکالی عجیب و غریب شمایلی نزدیک به بدن و سر جانوران ساخته‌اند. شکل غیر طبیعی این سنگ‌ها توجه بسیاری را جلب می‌کند و سبب پیدایش شایعه‌هایی نیز بوده است. در میان محلیان این صخره‌ها را با نام «آدمک جیان» می‌شناسند.

ارواح سنگی اطراف روستای وردیج در میان ابرها

منبع عکس: iktv.ir

بر طبق نظر بعضی افراد محلی، در گذشته در این کوهستان قلعه‌ای وجود داشته است، که سنگ‌های پر حفره دامنه ارواح سنگی ، بقایای این قلعه هستند. برخی دیگر نیز افسانه‌هایی رمز آلود از سنگ شدن جانوران این منطقه ذکر می‌کنند؛ اما همه این نظریه‌ها تنها خرافاتی رایج هستند که سال‌ها است بر زبان‌ها می‌چرخند. آنچه مشخص است، سنگ‌ها و صخره‌های این منطقه به‌دلیل فرسایش سالیان دراز به این شکل در آمده‌اند، اما دلیل اینکه چرا تنها یک قسمت کوتاه از مسیر این کوهستان دچار این دگرگونی شده است، معلوم نیست. دامنه ارواح سنگی از منحصر به فردترین جاذبه‌های مسیر روستاهای وردیج و واریش به شمار می‌رود و تماشای آن خالی از لطف نیست.

آبشار لت مال در میان صخره ها در نزدیکی روستای واریش

منبع عکس: wikiloc.com

از دیگر جاذبه‌های طبیعی روستای وردیج می‌توان به آبشارهای «لت مال» اشاره کرد. در کوهستان‌های اطراف روستاهای وردیج و واریش، رودخانه‌های فصلی در بهار جریان دارند که باعث زیبایی دو چندان این منطقه می‌شوند. آبشار لت مال از سه آبشار کوتاه و بلند تشکیل می‌شود که ارتفاع بلندترین آن‌ها به ۳۵ متر می‌رسد. دو آبشار دیگر در حدود پنج متر ارتفاع دارند. آبشار اصلی که بلندترین آبشار است، به‌صورت پلکانی روی سنگ‌ها می‌ریزد. رودخانه فصلی پر خروشی نیز در جوار آبشارهای لت مال وجود دارد که از اواخر زمستان و در بهار، بسیار پر آب می‌شود.

«لت» در زبان محلی به‌معنای سنگ و «مال» نیز به معنی مالیده شدن است. به‌دلیل برخورد آب این آبشار به سنگ‌ها، این نام را بر این آبشارها گذاشته‌اند. برای رسیدن به آبشارهای لت مال باید در مسیر اصلی، بعد از مجتمع معلم، با پای پیاده وارد دره شوید و در حدود یک ساعت پیاده‌روی کنید. اولین آبشاری که خواهید دید، آبشار کوتاه‌تر پنج متری است و سپس به آبشارهای بعدی می‌رسید. زیبایی منحصربه‌فرد این آبشار، مسافت پیاده‌روی به‌سمت آن را برای علاقه‌مندان طبیعت، آسان می‌کند.

یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی اطراف روستاهای وردیج و واریش که پس از گذشتن از روستای واریش به آن می‌رسید، ارتفاعات کوه‌های پهنه حصار هستند. اگر به کوهنوردی علاقه دارید و تجربه صعود به کوه‌های بزرگ را داشته‌اید، فتح قله‌های البرز مرکزی در این منطقه می‌تواند برایتان لذت‌بخش باشد.

دشت سرسبز پهنه حصار در بهار

دشت پهنه حصار، منبع عکس: window2mountains.com

در طول مسیر کوهنوردی در این ارتفاعات به چشمه‌های پر آب بر خواهید خورد و آبشار سنگان نیز در این منطقه و در مسیر کوهپیمایی از همین چشمه‌ها جریان می‌گیرد. این رشته کوه‌ها از شمال به منطقه شهرستانک در جاده چالوس، از غرب به روستای خور و جاده چالوس، از شرق به روستای سنگان و جاده کن و سولقان و از جنوب به روستاهای واریش و وردیج و در نهایت منطقه وردآورد، می‌رسند.

بلندترین قله این رشته کوه، قله «پهنه سار» است که آن را با نام‌های «پهنه حصار»، «پشته بند» و «گندم چال» نیز می‌شناسند. قله «چشمه شاهی» نیز، دیگر مسیر صعود کوهنوردان و از قله‌های مشهور در این منطقه است. قله پهنه حصار در قسمت شمالی و چشمه شاهی در بخش جنوبی قرار گرفته‌اند و فاصله بین آن‌ها را دشت پهنه حصار می‌پوشاند. این منطقه برای علاقه‌مندان به دوچرخه سواری در کوهستان نیز بسیار مناسب است.

امامزاده بی بی زرین قمر در روستای واریش

امام‌زاده بی بی زرین قمر، منبع عکس:  همشهری آنلاین

در میان دشت پهنه حصار امام‌زاده «بی بی زرین قمر» قرار دارد که برای گردشگران و کوهنوردان این منطقه شناخته شده است. یکی از اتاق‌های این امام‌زاده استراحتگاه و آشپزخانه کوهنوردان به شمار می‌رود و اگر در روزهای تعطیل و اواخر هفته به این منطقه بروید، امکان استفاده از سرویس بهداشتی و امکانات این امام‌زاده را خواهید داشت.

مسیر جاده منتهی به ارتفاعات و دشت پهنه حصار از روستای واریش، در شمال شرقی این روستا قرار دارد و شیب آن ملایم است. این مسیر که با نام خیابان «مسیح الله محمد» در میان بومیان شناخته می‌شود، به نام یکی از خلبان‌های نیروی هوایی ارتش نام‌گذاری شده که در جنگ تحمیلی هشت ساله به شهادت رسیده است. با قدم زدن در این منطقه زیبا می‌توانید از هوای پاکیزه این منطقه استفاده و طبیعت زیبای آن را تماشا کنید و در نهایت به دشت پهنه حصار برسید.

تصاویر داخل روستای وردیج، عکاس: احمد بلباسی

بسیاری از کاربران کجارو از این روستای زیبا دیدن کرده‌اند. اگر شما هم تجربه بازدید از روستای دیدنی وردیج را دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید تا دیگر کاربران کجارو نیز، از تجربه‌های شما استفاده کنند.

پرسش‌های متداول

روستای وردیج کجاست؟

روستای وردیج از توابع کن و سولقان در تهران است و در شمال غربی پایتخت قرار دارد. مسیر دسترسی به جاده وردیج از اتوبان همت و خرازی میسر است.

فاصله تهران تا روستای وردیج چقدر است؟

فاصله مرکز شهر تهران تا روستای وردیج در حدود ۴۰ کیلومتر است و از خروجی جاده وردیج در اتوبان خرازی تا این روستا در حدود ۱۰ کیلومتر راه پیش رو دارید.

آیا می‌توان در روستای وردیج اقامت کرد؟

منازل واقع در روستای وردیج شخصی هستند و برای اقامت مسافران مکانی وجود ندارد. تنها راه اقامت در روستای وردیج، اتراق در طبیعت و کمپ کردن است.

بهترین زمان سفر به روستای وردیج چه زمانی است؟

اواخر بهار تا اوایل پاییز، بهترین زمان برای سفر به روستای وردیج است.