کوالکام فناوری حذف نویز تطبیقی را برای ایربادهای بی‌سیم معرفی کرد

کوالکام فناوری حذف نویز تطبیقی را برای ایربادهای بی‌سیم معرفی کرد

کوالکام را معمولاً با تراشه‌های موبایلی مثل پردازنده‌ها و مودم‌ها می‌شناسیم. اما این شرکت همچنین پیشتاز معرفی استانداردها و کدک‌های صوتی بی‌سیم مثل aptX HD و aptX LL است. این شرکت حالا هم فناوری حذف نویز تطبیقی یا Adaptive Noise Cancellation را برای ایربادهای بی‌سیم معرفی کرده است. به گفته کوالکام این فناوری تجربه صوتی بهتری را به ایرفون‌های با ANC می‌آورد.

فناوری حذف نویز تطبیقی کوالکام چیست؟

این فناوری به‌صورت آنی و در لحظه (Real Time) عملکرد صوتی را را بسته به این‌که ایرفون چگونه درون گوش کاربر قرار گرفته بهبود می‌دهد. همان‌طور که می‌دانید با حرکت دادن ایرفون درون گوش صدای آن و البته عملکرد آیزولیشن و حذف نویز تغییر می‌کند.

راستش را بخواهید این فناوری چندان هم جدید نیست. اپل هم ادعا می‌کند ایرپاد پرو در هر ثانیه ۲۰۰ بار سطح حذف نویز را به صورت خودکار تغییر می‌دهد. همچنین فناوری اکولایزر تطبیقی اپل می‌تواند صدای خروجی را با توجه به شکل گوش شما تغییر دهد. حالا کوالکام نیز رویکرد مشابهی را در حذف نویز تطبیقی خود پیش گرفته و می‌گوید این فناوری می‌تواند کیفیت صدا را با توجه به جا گرفتن ایرباد درون گوش شما بهینه کند.

تا پیش از این اکثر ایربادهای دارای حذف نویز فعال از روش سنتی برای حذف نویز استفاده می‌کردند. این محصولات معمولاً با استفاده از میکروفون‌های متعدد از صدای محیط نمونه‌برداری کرده و با ارسال امواج صوتی با فاز مخالف، صدای بیرون را حذف می‌کنند.

به گفته کوالکام این فناوری برای همه انواع ایرفون‌ها و ایربادها کار می‌کند؛ چه انواع دارای سَری سیلیکونی و چه انواع بازتر مثل گلکسی بادز لایو سامسونگ. هدف کوالکام این است که وابستگی کیفیت صدا به نحوه قرارگیری ایرفون درون گوش را حذف کرده و به این ترتیب راحتی بیشتری را برای کاربر به همراه بیاورد؛ حتی بدون این‌که نیاز به تست فیت درون گوش باشد. حذف نویز تطبیقی کوالکام هم برای موزیک و هم تماس‌های صوتی کار می‌کند و بسته به شرایط محیطی سطح حذف نویز را تنظیم می‌کند.

هنوز هیچ ایرفون بی‌سیمی با این فناوری معرفی نشده اما کوالکام قول داده با همکاری جبرا، سنهایزر، بنگ‌اندالوفسن، وان مور، آدیوتکنیکا، اسکال‌کندی و سایر شرکای خود محصولات جدیدی را به بازار معرفی کند. به این ترتیب انتظار داریم ایرفون‌های دارای حذف نویز فعال در آینده نزدیک پیشرفت قابل توجهی داشته باشند.

منبع theverge